Shenzhen je průmyslové město v jihovýchodní Číně u hranic s Hong Kongem, v deltě Perlové řeky. Ještě koncem 70.let byl Shenzhen rybářskou vesnicí s pár tisící obyvatel. V roce 1980 byla v oblasti vyhlášena první čínská „speciální ekonomická zóna“, tedy výrazně zjednodušeny podmínky pro rozvoj high-tech průmyslu oproti zbytku Číny. V důsledku tohoto kroku má Shenzhen s aglomerací v roce 2019 okolo 20miliónů obyvatel.
Shenzhen je přezdíván čínským Sillicon Valley. A podle mě si tento název zaslouží více, než „kalifornský originál“, protože tady s křemíkem opravdu pracuje a elektronika se tu vyrábí, zatímco v San Franciscu se spíše vyvíjí, ať už software nebo hardware.
Nepředpkkládám, že do této oblasti bude mířit čistě s turistickým cílem moc lidí. Ale třeba se nějaký nadšenec do elektroniky najde. Spíše bude tento článek tedy pro ty, co sem míří pracovně.
Doprava
Do města se dostanete buď přímo letecky, nebo vlakem z Hong Kongu či Kantonu. Jak dojet z Kantonu zde, jak do Shenzhenu z Hong Kongu podrobně zde.
Pokud jste tu pracovně, Vaši hostitelé Vám obvykle zajistí dopravu autem mezi hotelem a místy schůzek. Často tak prostojíte několik hodin v zácpách, je lepší plánovat cesty mimo špičky. Ale najít konkrétní továrnu či kancelářskou budovu nebývá jednoduché, proto je lepší dopravu na hostiteli nechat.
Pokud se pohybujete po městě na vlastní pěst, zásady jsou v podstatě stejné jako v jiných velkých čínských městech – nejrychlejší je přiblížit se metrem co nejblíže k cíli a dále buď dojít pěsky a nebo dojet taxíkem. O dopravě v čínských městech podrobněji tady. Specialitou Shenzhenu je, že v některých stanicích metra berou automaty na jízdenky pouze 5CNY nezmuchlané bankovky (někdy 5 a 10CNY). Pokud tedy nebudete kupovat předplacenou kartu na MHD, schovávejte si na metro zachovalé 5CNY bankovky, automat zdaleka nevezme všechny 🙂
Co v Shenzhenu vidět?
V Shenzhenu není mnoho klasických památek – jde o nově vybudované město. přesto pokud tu máte nějaký den volno, nějaká ta turistická atrakce se najde.
Parky
Navzdory všudypřítomnému průmyslu je ve městě – i díky tomu, že je celé poměrně nové a číňané už měli za sebou chyby k poučení z jiných velkých aglomerací – poměrně hodně zeleně. Mimo několika golfových resortů tu najdete i řadu klasických parků na procházky, sem tam i s vodní plochou a nějakou „atrakcí“ navíc. Z některých parků lze vyfotit výškové budovy v pozadí, podle mě i efektněji než z newyorského Central parku (jímž je inspirovaný i shenzhenský Central park).
Osobně jsem byl v Central Parku, Lychee parku a Shenzhen Bay Park. První dva jsou klasické parky, třetí je pruh zeleně kolem zálivu, odkud je – za dobré viditelnosti – vidět panorama Hong Kongu. Dobrá viditelnost je ale vzácná a mi na ni štěstí neměli. Hodně oblíbený a vhodný i na menší treky do kopců je pak Lianhuashan Park nabízející hezké pohledy na panorama Shenzhenu.
SEG (Shenzhen Electronics Group) Market
Trhů s elektronikou je v Shenzhenu poměrně dost. SEG je z nich asi nejznámější. Nachází se přibližně mezi stanicema metra Huaqiang North a Huaqiang Road(každá na jiné lince metra), východně od Central parku na Huaqiang North Pedestrian Street.
Hlavní market se rozkládá ve spodních 10 patrech mrakodrapu SEG Plaza, ale obchody s elektronikou, servisy mobilů a další elektorniky najdete na celém náměstí okolo. Je to takový AliExpress naživo. Zajímavé jen koukat na zdejší ekossytém, jak všichni balí balíčky, vozí balíčky, vyrábějí na místě kabely,..
Máte prasklý displej u telefonu? Zvolte solidněji vypadající servis a opravu můžete sjednat cca za třetinu běžné ceny v ČR, celkem bězně do hodiny hotovo. Vyplatí se koupit si tu USB kabely, nabíječky a další drobnosti, které jsou v evropských obchodech třeba i 10x dražší
Nebojte se smlouvat, prodejce Vám jakožto evropanovi běžně první nabídku nadstřelí třeba i trojnásobně. Smlouvat tak můžete běžně na 30 – 40% první nabídky. Po první nabídce se lehce usmějte a začněte kontrovat třeba na 25 – 30%. Pokud se kolem 35 – 40% původní nabídky nedohodnete, slušně poděkujte a začněte odcházet. Prodávající si Vás obvykle dohoní 🙂 Pokud si nejste jistí přiměřenou cenou, koukněte na AliExpress na podobné produkty..nemělo by tu být dráž už proto, že nakupujete bez dopravy.
Luohu Commercial City
Přímo v celní budově na hranicích s Hong Kongem u stanice metra Luohu a Shenzhen Railway Station (výchozí stanice „pomalých“ vlaků do Kantonu) je velké obchodní centrum, především s oblečením, peněženkami, kabelkami, hračkami a vším možným co Vás napadne. Poněkud více schované mají obchodníci i zboží světových značek za velmi přijatelné ceny. Nepřísluší mi posuzovat zda pravé či fake, zpracování je na pohled každopádně výrazně kvalitnější, než co jsem viděl na tržnicích jinde v Asii.
Opět smlouvejte, běžně se dostanete na 30 – 40% původní ceny
Co ještě?
Hodně doporučovaná atrakce místními jsou Window of the World. Jakýsi park s miniaturami světových staveb, jako je Eiffelovka atd. Pak Folk Culture Village, což má být park ukazující čínskou kulturu a historii. A asi hodinu cesty na východ od Shenzhenu je celkem hezká pláž Dameisha Seaside park a kousek od ní mořský svět. To je pár cílů pro návštěvu následující roky, když se mi podaří vzít si day off v Shenzhenu.