“Vitejte v XY. Do CR volate za 69,00 Kc/min, prijimate hovory za 49 Kc/min. SMS za 14,60 Kc…Pripojeni na internet stoji 360,00 Kc/MB..” Asi každý, kdo vyjel za hranice EU, zná toto milé uvítání svého domácího operátora v zahraniční destinaci. Pokud nejde o zaměstnance nějaké nadnárodní společnosti, která účty za telefony neřeší , reakce je většinou stejná – rychle zablokovat datové přenosy(raději to udělejte před odletem, jinak riskujete bleskovou aktivaci „výhodného“ datového balíčku po přihlášení do zahraniční sítě), případně telefon vypnout. Zkušenější cestovatelé začnou shánět místní SIM karty s předplacenými daty a případně, pokud jich cestuje více, s možností lokálních hovorů, aby byli ve spojení mezi sebou.
Naštěstí existuje i pár jiných cest, jak být dostupný na svém českém mobilu a volat domů, nebo kamkoliv jinam, než platit mobilním operátorům jejich roamingové sazby.
Celkem obvyklé je, pokud se v nějaké zemi zdržujete déle, po příletu pořídit místní datavou SIM kartu, ideálně s lokálním číslem a možností volání, aby jste si mohli volat mezi sebou i tam, kde je jen 2G a mobilní internet na WhatsApp apod. hovory nestačí. Tu často pořidíte už na letišti, ale v některých lokalitách se značnou přirážkou oproti běžné ceně v obchodě ve městě. Před cestou do konkrétní lokality si vždy pročtu info o pokrytí a cenách místních oparátorů na Prepaid SIM wiki. Není špatné mít buď dvousimkový telefon, nebo druhý telefon, do kterého dáte českou SIM a přijímáte tak SMS z banky apod. plus máte přehled, kdo Vás zkoušel volat. Pokud máte novější telefon vyšší třídy, který pdoporuje eSIM, můžete si u svého českého operátora zřídit eSIM a pak máte volný fyzický slot pro místní SIM v zahraničí. Nikdy nezapomeňte na české SIM vypnout datový roaming nebo mobilní data úplně.
Pak je tu možnost pořídit SIM mezinárodní, kde jsou data většinou o něco dražší, než u lokální SIM, ale pořád výrazně levnější, než roamingová nabídka českých operátorů. Pro své cestovní potřeby mám SIMku od Surfroam. Ceny se ve většině lokalit pohybují od 1 do 3 eurocentů za MB a funguje prakticky všude, nepodporuje hlasové hovory. Když jsem někde déle, kuopuji místní SIM. Tohle je ale ideální řešení, pokud v ěnjaké zemi trávíte den nebo dva a pak přejíždíte jinam – třeba když máte někde delší přestup a chcete se jít podívat do města a mít funkční mapy atd. Je dostupná jak jako fyzická SIM, tak jako eSIM, která Vám přijde obratem emailem a jen ji nahrajete do svého mobilu(pokud podporuje eSIM.
Pokud Váš telefon podporuje eSIM, je další možností eshop s eSIM kartami Airalo. Když zadáte při registraci kód MILOS4789, dostanete 3USD na první nákup a já také 🙂. Tady si můžete před odjezdem do zahraničí vybrat ze stovek předplacených datových eSIM karet s vhodnými tarify pro různé země, nebo regiony. Výhodou je, že Vám zbyde v telefonu volný fyzický slot pro českou SIM, kterou v něm můžete nechat pro příjem SMS a přehled, kdo se Vám snaží dovolat (nikdy nezapomeňte na české SIM vypnout datový roaming nebo mobilní data úplně). Doporučuje se eSIM nainstalovat ještě před odjezdem z ČR.
Pak je tu jěště možnost obejít příchozí roaming pomocí jednoduchého či dvojitého přesměrování hovorů a odchozí roaming pomocí služeb typu callback.
Ve svém návodu se zaměřím na konkrétní postup, který předpokládá využití služeb voip operátora Odorik.cz. Obdobný postup lze zřejmě zprovoznit i s jinými operátory, u některých jsem ale při prvním testování narazil na překážky, které tomu brání (např. IPVOX (prý z „bezpečnostních důvodů“ neumožnuje své linky přesměrovat do zahraničí). I když to bude znít jako reklamní článek, jsem skutečně jen spokojený zákazník a zároveň už dlouhá léta – od první demonstrace proti SPT Telecomu v roce 1998 za snížení poplatků za dial up připojení – tak trochu aktivista proti telekomunikačním oligopolům. Navíc Odorik patří k těm nejlevnějším a zároveň na mě působí, že tým, co za tím stojí ví co dělá a baví je to. Jinak volte dle svého uvážení.
A teď už k vlastnímu postupu. Zjednodušeně vše spočívá ve zřízení VoIP linky s vlastním českým číslem a NEPODMÍNĚNÉM přesměrováním vlastního mobilu na toto české číslo. Při nepodmíněném přesměrování (tj. přesměrování všech příchozích hovorů) platíte českému mobilnímu operátorovi cenu za tuzemský hovor dle ceníku, ať jste kdekoliv na světě. V případě dnes už hojně rozšířených neomezených tarifů je tedy toto přesměrování zdarma, resp. v ceně tarifu. Pokud by jste aktivovali PODMÍNĚNÉ přesměrování(tj. přesměrovat když.. je obsazeno/je nedostupný atd.), při pobytu v zahraničí byste za každý přesměrovaný hovor platili příchozí + odchozí roamingovou sazbu. Takže na toto je třeba dát pozor. Tato část postupu je společná pro oba způsoby následného příjmu hovorů v zahraničí.
Zřízení VoIP linky u Odorik.cz
Vytvořte si účet na https://www.odorik.cz/registrace.html. Nic složitého, vyplníte jméno , email, telefon a 4 číselný PIN. Pod jedním účtem můžete mít libovolné množství IP linek, které pak sdílejí jeden kreditní účet.
Následně se vpravo nahoře přihlásíte
V sekci platby vybereme jeden z mnoha způsobů navýšení kreditu, pro začátek postačí bohatě řekněme 100 Kč.
V sekci Linky zvolíte Přidat novou linku
Ve sloupci „Veřejné telefonní číslo u nové linky máte nyní „Nepřiděleno“. Klikněte na toto pole.
Dále vyberete volbu geografické. Postup by pravděpodobně fungoval i s nomadickým / internetovým číslem, ale nemám to vyzkoušené. Následně budete vyzvání k zadání adresy, zde jsem zadal prostě svou domácí adresu. Vzhledem k tomu, že už na svém účtu nějaké adresy mám, nemohu moc dobře screenshotovat tento průběh, ale myslím že tam nebude nic nepochopitelného.
Dále zadáte, zda je linka firemní čí soukromá a název či jméno a zda chceme linku zveřejnit v telefonním seznamu. Uložíte údaje a pokračujete.
V dalším kroku vyberete telefonní číslo. Mimo základního lze vybrat dražší, snadno zapamatovatelná. Pro naše účely zbytečné.
Tím máte linku s českým veřejným číslem. Pokud jich budete zřizovat více, v záložce Linky si je můžete pojmenovat, aby se v tom lépe orientovalo.
Na jednu linku je možné přesměrovat i více mobilů a zároveň je možné tuto linku přesměrova na více zahraničních mobilů. Tato možnost se nabízí třeba pro šetřílky, kteří by si v zahraničí koupili jen jednu SIM a na ní nasměrovali hovory všech spolucestovatelů.
A) Nepodmíněné přesměrování mobilu na nově zřízenou linku
Přesměrování nastavuji těsně před odletem z ČR. Podle většiny zdrojů by mělo jít přesměrování nastavit i v cílové destinaci, ale přinejmenším jeden z mnoha operátorů helplinky, se kterými jsem tyto záležitosti probíral, hrozil, že by pak mohlo dojít k účtování roamingu (byl od Vodafone), několik dalších od Vodafone a T-Mobile mi potvrdilo, že by k účtování nedošlo. Pro svůj klid ale raději přesměrovávám ještě v ČR. Nepodmíněné přesměrování se zadává z mobilního telefonu příkazem
**21*00420odorik číslo*11# a odeslat jako běžný hovor
Po návratu do ČR pak přesměrování zrušíte pomocí kódu ##21#
Kontrola stavu přesměrování *#21#
Přesměrování lze nastavit i v menu telefonu nebo o něj požádat na infolince operátora. V posledním případě doporučuji 3x zdůraznit, že máme zájem o nepodmíněné přesměrování.
Funkčnost a bezplatnost přesměrování mám v současné době ověřené u T-Mobile a Vodafone. V principu by to ale mělo být u všech operátorů stejné.
Dále se návod dělí na dvě větve s odlišným způsobem řešení příchozích hovorů.
Pořízení hlasové SIM v zemi pobytu
První počítá s tím, že si v destinaci pořídíte místní SIM kartu s vlastním místním telefonním číslem a na toto číslo přesměrujete linku u Odoriku. Hlavní výhodou je, že jste dostupní na českém čísle kdekoliv máte mobilní signál. Pokud je cestovatelů více a každý si pořídí vlastní SIM, mohou obvykle zdarma či velmi levně volat mezi sebou lokálně. V baličku také často bývá nějaký mobilní internet, který se hodí pro Google navigaci, Tripadvisor apod. a jak si vysvětlíme dále i pro levné odchozí volání. Kvalita hovorů je také obvykle lepší, než v další variantě s příjmem přes datové sítě. Tuto variantu používám pravidelně k plné spokojenosti v Hongkongu, zkoušeno v Číně, Thajsku, USA, Kanadě a Maroku(Maroko je jedna z lokalit kde, má Odorik poměrně vysokou cenu hovoru, ale pořád lepší než roaming)
Přehled možností jaké SIM karty jsou v jaké zemi nejvýhodnější, najdete zde: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data
Nevýhodou je pak, že platíte cenu Odoriku za odchozí hovor do cílové destinace. Oproti roamingu jsou však ceny vcelku směšné. Navíc jsou účtovány po vteřinách od první vteřiny hovoru. Např. Čína za 0,40 Kč/min, Hongkong či Kanada za 0,22 Kč/min, nebo oblíbené Thajsko za 0,59 Kč/min. Některé exotické destinace jsou dražší, někdy i řádově v desítkách korun. Pak stojí za zvážení druhá varianta popsaná níže, nebo můžete zkusit najít levnějšího VoIP operátora pro danou destinaci. Ceník hovorů Odorik zde https://www.odorik.cz/ceny.html?cenikFiltr=A
V záložce linky klikněte na Vaše číslo ve sloupci Veřejné telefonní číslo
Zde zadáte lokální telefonní číslo Vašeho mobilu v zahraničí včetně mezinárodní předvolby. Můžete jich zadat i několik, budou pak zvonit všechny najednou. Jsou k dispozici i komplikovanější možnosti nastavení. Např. pokud máte kolegu, který za Vás v ČR zaskakuje, ale potřebujete mít jistotu, že se zákazník v nejhorším dovolá Vám, lze nastavit, že první čtyři zvonění bude zvonit kolegův český mobil a až poté začne zvonit Váš místní. S komplikovanějšími požadavky se případně obraťte na support fórum Odoriku, v tomto článku to rozebírat blíže nebudu.
V tomto okamžiku by se Vám měl kdokoliv dovolat přes Vaše českém mobilní číslo. Stačí jen hlídat dostatečný kredit u Odorik.cz.
Není od věci mít buď dvousimkový telefon, nebo telefony dva. Jednak českou SIM kartu neztratíte, ale především přesměrování funguje na hovory. SMS Vám nadále chodí na českou SIM.
B) Použití Android aplikace CSipSimple pro příchozí volání
Tato možnost obnáší instalaci CSipSimple, Zoiper či jiné aplikace pro příjem VoIP volání na mobilním telefonu. K příjmu hovoru Vám pak postačí, když bude Vás telefon připojen ke slušně fungujícímu internetu (tzn. 3G/4G/wifi). V Japonsku byly SIM karty s vlastním číslem výrazně dražší, než pouze datové, a 4G pokrytí téměř dokonalé, tak jsme vyzkoušeli i tuto možnost. Kvalita hovorů byla na slušné úrovni snad mimo pár slabších chvil při cestování vlakem.
Výhodou je, že za příchozí hovor nic neplatíte. Nevýhodou ej závislost na kvalitním připojení k internetu.
Z hlediska nastavení odkážu na podrobný návod zde:
http://www.odorik.cz/w/csipsimple_for_android
Odorik nabízí i další možnosti – můžete si mobil přesměrovat třeba na Skype
Odchozí hovory ze zahraničí
V případě využití varianty s VoIP klientem v telefonu z něj můžete volat přímo kamkoliv chcete.
V případě, že využíváte místní SIM kartu, je řešením tzv. callback, tedy zadání pokynu pro odorik.cz, aby zavolal Vámi zvolené číslo a zároveň Vás a hovory následně propojil. Oba dva hovory platíte Vy (např. zadáte , že chcete z propojit hovor mezi thajským a českým mobilem. Platíte tedy 0,59 Kč/min za hovor do ČR + 0,59 Kč/min za hovor do Thajska, obojí účtováno po vteřinách), pro příjemce hovoru se vše tváří jako běžný bezplatný příchozí hovor. Při správném nastavení zavolá Odorik nejdříve Vás a poté, co hovor přijemete, slyšíte vyzvánění, dokud hovor nepřijme volaný.
K objednání callbacku se hodí připojení k internetu. Zpětné volání pak můžete objednat jednoduše z webu:
Do řádku 1 zadáte své lokální zahraniční číslo a do řádku 2 zadáte číslo volaného. Dále lze nastavit za jak dlouho se má hovor uskutečnit.
Nouzovou variantou, pokud nemáte přístup k internetu, je objednání hovoru pomocí SMS na číslo +420773080830 ve tvaru
[PIN]#[ODKUD]#[KAM] → Odorik Vám zavolá na číslo ODKUD a spojí Vás s číslem, KAM chcete volat
Daleko pohodlnější variantou je použití Android aplikace Odorik Callback. V apliakci po jedndouchém nastavení prostě vyberete koho chcete volat z Vašeho seznamu a hovor se Vám za chvilku spojí. Návod na aplikaci zde: http://www.odorik.cz/w/odorik_callback_pro_android
Aplikace objednává hovory standardně přes internet, pokud není k dispozici, umí hovor objednat i přes SMS. Doporučuji v aplikaci vypnout možnost objednání hovoru přes SMS. Zahraniční SMS může být poměrně drahá a tuto možnost můžete kdykoliv v nouzi, kdy nebude k dispozici internet, zase zapnout.
Callback z vlastního českého mobilního čísla
Při běžném volání callbackem se volajícímu zobrazí číslo pevné linky od Odorik.cz. To může být někdy problém, když voláte třeba někomu, kdo nebere cizí čísla, nebo voláte šéfovi, který žije v představě, že máte 40ku horečku, zatímco si užíváte 40kové teploty někde v Tichomoří 🙂
Naštěstí je tu možnost nastavit si vlastní identifikaci volajícího pro odchozí hovory, neboli CLIP
V nastavení Linky klikněte na telefonní číslo ve sloupci CLIP
Zde už jen zadáte číslo Vašeho českého mobilu a poté, co Vám cca do půl hodinky přijde SMS, zadáte sem kód. Všechny odchozí hovory z této linky budou pro volaného identifikovány Vaším českým mobilním číslem.
Závěrem
Tento článek popisuje mé osobní zkušenosti obohacené o zkušenosti mých kamarádů a známých z různých zemí světa. Poskytnuté informace považuji za prověřené praxí, ale různé věci se mohou měnit. Doporučuji si vždy se svým mobilním operátorem ujasnit předem sazby za jím poskytnuté služby.
Všem přeji stovky levně provolaných minut z nejrůznějších koutů světa, budu rád, když se o své zkušenosti podělíte v diskuzi. Našim mobilním operátorům přeji co nejméně prodaných předražených služeb.