Stále více aktivních cestovatelů volí pro přepravu na svých cestách pronajaté auto. Ideálně auto vyzvednout na letišti po příletu a vrátit těsně před odletem. Já volím tuto možnost téměř vždy, snad s výjimkou Číny, kde je to extrémně administativně složité. Ve Vietnamu to bylo komplikovanější, ale nakonec jsme také ochotnou půjčovnu našli.
Auto Vám dá svobodu pohybu a obvykle s ním stihnete daleko více, než při využití prostředků hromadné dopravy. Ač půjčení auto není velká věda, je zde několik skutečností, které Vás mohou zaskočit a z levného pronájmu udělat pronájem drahý. V nejhorším případě Vám auto ani nemusí půjčit.
Nejlepší ceny bývají obvykle 2 – 4 měsíce předem. Může se stát, že bude k dispozici nějaký levný last minute, ale těsně před odletem bude výběr zpravidla dost omezený, zejména v sezóně.
Kreditní karta!
Poměrně zásadní věc, proto ten vykřičník. Dlouho jsem ji neměl a pořídil jsem si ji v podstatě jen kvůli autopůjčovnám poté, co mi na Sicílii odmítli půjčit zamluvené auto se zaplacenou zálohou.
Co je kreditka?
Kreditní karta je úvěrový produkt nabízený většinou bank v základní variantě zdarma nebo s minimálním poplatkem. Není to každá karta, která jde strčit do bankomatu. V ČR jsou daleko běžnější tzv debetní karty, které autopůjčovny brát nemusí. Poptejte se ve své bance, co umí nabídnout. Pokud Vám na účet chodí pravidelně příchozí platby, nebude zřízení kreditky problém. Často se k ní váže řada výhod, jako volné vstupy do letištních salónků, slevy a další.
Kreditka je produkt, který je třeba umět používat. Pokud ji budete používat i k placení, nezapomeňte ji vždy v bezúročném období zcela splatit – banky to umí i automaticky, ale musíte si o nastavení požádat. Z kreditky nevybírejte z bankomatu, na vybrané peníze se nevztahuje bezúročné období.
Autopůjčovny a kreditka
Autopůjčovny z neznámého důvodu ve svých podmínkách zpravidla vyžadují složení zálohy na případné škody pouze kreditní kartou. I když blokace jde normálěn udělat i na debetní kartě, prostě ji nepřijmou. Hotovost nechtějí.
Z mých dosavadních zkušeností byl požadavek na kreditní kartu v podmínkách půjčení auta vždy, pokud si nepořidíte u autopůjčovny službu plného pojištění. To je drahé a obvykle zbytečné, obvykle se vystačíte s nějakou spoluúčastí. Navíc častom můžete využít pojištění od třetí strany a auto půjčovat jako nepojištěné, jak si popíšeme dále. Pak ale potřebujete tu kreditku, a s dostatečným limitem.
Autopůjčovna provede blokaci dané částky, čímž se sníží použitelný limit karty, ale transakce není zaúčtovaná, tedy pokud blokace překročí zúčtovací den kreditní karty, není potřeba tuto transakci na kartě vyrovnávat a banka Vám z toho nebude nic účtovat. Pokud auto vrátíte v pořádku, autopůjčovna Vám deposit během pár dní odblokuje. Pokud je na autě nějaká škoda, strhnou Vám ji a vrátí jen část zálohy – až v tomto okamžiku proběhne platba z Vaší kreditky.
Moje zkušenost je, že v zemích mimo EU projde na zaplacení jistiny i karta debetní, stačí dostatečný zůstatek – vyzkoušeno v USA, Maroku a Thajsku ještě před tím, než jsem si kreditku pořídil. V podmínkách to ale bylo vždy napsané. Jakoby neuměli poznat, že jde o debetní kartu. Pak mi to při prvním pokusu v EU – na Sicílii – neprošlo. Rozhodně bych se na toto nespoléhal a pokud vyrážíte bez kreditky, alespoň si neplaťte předem zálohu a auto shánějte až na místě.
Porovnání cen, zprostředkovatelé
Podobně jako u hotelů nebo cestovního pojištění seženete pronájem vozidla výrazně levněji přes zprostředkovatele, než přímo na webu dané půjčovny.
RentalCars
Nejznámější a zároveň nejčastěji doporučovaný porovnávač nabídek autopůjčoven je RentalCars.
Pokud chcete ušetřit za pronájem ještě dalších 5 – 10%, běžte na RentalCars z někteého z tzv. CashBack portálů. Osobně používám Hamty.cz, funguje dobře a mají asi nejvyšší zpětné bonusy. Funguje to tak, že se zaregistrujete, najdete si vyhledáním RentalCars a na web prokliknete z Hamty.cz(důležité je, aby poslední návštěva RentalCars byla proklikem Hamty.cz a aby jste byli na Hmaty.cz přihlášení). Standartně pronajmete auto a na účet Hamty se Vám připíše cca 5 – 10% z ceny nájmu – procento závisí na tom více věcech a předem ho zjistíte, pokud napíšte na podporu Hamty.cz s konkrétní nabídkou z RC). Peníze si pak jednoduše necháte z Hamty převést na svůj bankovní účet.
Postup je vcelku jednoduchý. Zadáte destinaci a období požadovaného pronájmu a vyhledáte nabídky. Ve výsledcích si v horní části můžete filtrovat jen určité typy aut (SUV, dodávky,..). Když Vás nějaká nabídka zaujme, rozkliknete ji.
V druhém kroku je žádoucí se podívat na podmínky dané autopůjčovny, zejména na požadovaný deposit, aby odpovídal limitu Vaší kreditní karty. Podmínky jsou schované až dole
Není asi od věci zvážit to prémiové pojištění od RentalCars, za docela rozumnou cenu pokrývá prakticky vše, co by nepokrylo ani nejlepší pojištění od autopůjčovny.
Osobně jsem škodu z pojistění RentalCars uplatnil jednou, asi 200EUR za výměnu proražené pneu na Fuerte Ventuře. Půjčovna po nás chtěla, abychom s kolem opraveným nouzovým sprejem jeli přes půl ostrova k nim. Něvěřil jsem, že to pneu dá a navíc jsme měli na ten den jiné plány, než se vracet 80km a něco řešit. V nejbližsím pneuservisu jsme nechali kolo vyměnit, fakturu jsem poslal RentalCars a za ě dny jsem měl peníze na účtu. Samozřejmě je otázka, zda by se u větší škody neoháněli svými podmínkami (podle kterých jsme měli postupovat tak, ajk řekne půjčovna) a neřešili to více.
No a na místě už jen ukážete kupón z RentalCars, kreditku a měli by jste dostat auto. V praxi Vám bude půjčovna vnucovat své pojištění a další doplatkové služby, které můžete samozřejmě odmítat.
Na co nezapomenout při půjčení auta
Mezinárodní řidičák
Ověřte si podmínky pro řízení v dané zemi. Ve většině zemí mimo EU je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. V praxi ho po nás chtěli zatím jen ve Vietnamu, ale spoléhat se na to, že ho ve Vaší cílové zemi chtít nebudou, není dobrá volba.
Existují dva typy – dle Vídeňské a dle Ženevské úmluvy. Některé země uznávají oba, některé jen jeden z nich. Řidičský průkaz dle Ženevské úmluvy má platnost rok, podle novější Vídeňské má platnost 3 roky. Poplatek za vydání je 50 Kč, potřebujete k tomu standartní pasovou fotku a vydají Vám ho na Úřadu obce s rozšířenou působností – tam, kde vydávají běžné řidičské průkazy – na počkání. Většinou když už tam jdu, beru oba dva – člověk neví kam se v nejbližší době vypraví 🙂
Mezinárodní ŘP je platný jen společně s originálním EU řidičákem – jde o něco jako uznávaný překlad.
Seznam států uznávajících Ženevskou úmluvu – 1 leté MŘP
Seznam států uznávajících Vídeňskou úmluvu – 3 leté MŘP
Fotodokumentace vozidla při převzetí
Aby na Vás pojišťovna nehodila škrábance a jiné škody vyskytující se na autě již při vypůjčení, auto si důkladně prohlédněte ze všech stran, včetně interiéru. Vyzkoušjte všechny možné mechanické věci, jako kastlíky, držáky na pití atd. Všechny nedokonalosti zblízka foťte, případně nefunkčnost nějakého prvku i natočte. Ideální, když je na fotkách, příp. videu vidět, že je auto na předávacím místě autopůjčovny a pokud ho vyfotíte i s předávajícím pracovníkem, tím lépe.
Trvejte na zanesení závad do předávacího protokolu. Na závěr si udělejte klasickou sérii fotek jako pro pojišťovnu v ČR – celkové pohledy z boků, ze předu, ze zadu a z každého rohu. Fotky si uložte někam online třeba pro případ ztráty telefonu.