V Hong Kongu narozdíl od pevninské Číny na většině míst zaplatíte bežnými platebími kartami VISA / MasterCard. Jsou ale podniky, které tyto karty nepřijímají – zejména některé levnější restaurace nebo pouliční stánky s občerstvením.
Octopus
V Hong Kongu je velice rozšířená varianta placení tzv. OCTOPUS card. Funguje jako karta na MHD, koupíte je v kterémkoliv centru služeb zákazníkům ve stanicích metra či na letišti. Na stejných místech ji lze i dobít, pouze hotovostí. Základní karta stojí 200HKD a je na ní 150HKD kredit. Dokud jste nad nulou, můžete jít další platbou do mínusu až na -50HKD. Jakmile máte třeba -1HKD, už nezaplatíte. Kartu jde údajně i vrátit a získat zpět zálohu.
Kartu můžete spárovat i s mobilní aplikací Octopus a pak platit mobilem, kontrolovat v aplikace provedené platby apod.
Octopuskou zaplatíte uplně všude. Za metro, autobus, taxík ale i v restauracích, obchodech čí stánku se zmrzlinou. Platba je i svižněji zpracována, než při běžném placení bezkontaktní kartou.
Hotovost v HKD
Hotovostí zaplatíte všude, ale ne tak komfortně, jako „octopuskou“. Nicméně i na koupení a nabití Octopus karty budete hotovost potřebovat.
HKD nabízí v ČR jen několik směnáren a jsou vesměs drahé. Levnější variantou je i výběr z bankomatu na místě. Většina místních bank zatím (duben 2023) neúčtuje extra poplatky za výběr ze zahraniční karty – zaplatíte tak jen za výběr své bance – pokud ho nemáte zdarma – a pak klasicky trochu nevýhodný kurz.
Pokud máte možnost sehnat výhodně EUR nebo USD v hotovosti (slušné kurzy má třeba exchange.cz), můžete je vyměnit na místě za HKD. Jen je třeba dobře vybrat směnárnu, většina těch pouličních má kurzy dost špatné, často i 1HKD rozdíl mezi nákupem a prodejem USD. Při poslední návštěvě jsem objevil KSME v Kowloonu, která má rozdíl mezi nákupem a prodejem USD kolem 5 HK centů, u EUR kolem 10HK centů. Narozdíl od turistických směnáren po městě nemá ale otevřeno dlouho do noci a v neděli.