Mobilní volání a data v zahraničí

Od 15.června 2017 platí ve všech zemích EU stejné ceny volání a dat pro zákazníky všech EU operátorů. To nám výrazně zjednodušilo život. Jakmile ale vytáhneme paty za hranice Evropské Unie – třeba i do Švýcarska – za hovor či trochu dat s českou SIM kartou stále platíme poměrně dost peněz.

U každé destinace, které se věnuji v některém ze svých článků, věnuji nějaký ten odstavec i telekomunikačním možnostem v dané zemi. Pokud tedy míříte do země, kterou jsem tu již popsal, určitě se koukněte i na článek o dané destinaci.

Být kdekoliv online považuji za nezbytné už jen kvůli navigaci, rezervaci ubytování a hledání zajímavostí v okolí cesty. Ceny mobilního roamingu mimo EU ale vetšinu z nás donutí koukat po levnější alternativě.

Lokální SIM

První možností je koupit v cílové zemi místní SIM kartu. Pokud trávíme v zemi alespoň týden, bývá to nejlevnější volba. Ve většině případů seženeme SIM kartu s datovým balíčkem i možností běžného volání hned na letišti. Když k tomu připojíme můj trik s přesměrováním, můžete být dostupní i na svém českém čísle a volat z něj jako doma, aniž by Vás to zruinovalo finančně.

Není špatné mít telefon s podporou 2 SIM karet nebo dva telefony. I pokud přesměrujete svůj český telefon na místní SIM, SMS nepřesměrujete. A ačkoliv jde v době messengerů jako Viber nebo WhatsApp o poměrněně archaickou službu, stále je potřeba ke schvalování plateb v některých banách nebo pro online 3D Secure platby kartou. A kvůli každé platbě přehazovat SIM v telefonu není zrovna pohodlné.

Pokud si chcete před odjezdem udělat přehled o cenách a pokrytí, aby jste mohli zvolit tu nejlepší SIMku pro danou zemi, doporučuji portál Prepaid SIM card wiki

Airalo eSIM

Pokud Váš telefon podporuje eSIM, je další možností eshop s eSIM kartami Airalo. Tady si můžete před odjezdem do zahraničí vybrat ze stovek předplacených datových eSIM karet s vhodnými tarify pro různé země, nebo regiony. Výhodou je, že Vám zbyde v telefonu volný fyzický slot pro českou SIM, kterou v něm můžete nechat pro příjem SMS a přehled, kdo se Vám snaží dovolat (nikdy nezapomeňte na české SIM vypnout datový roaming nebo mobilní data úplně. Na Airalo eSIM je naopka zpravdila potřeba datový roaming povolit). Doporučuje se eSIM nainstalovat ještě před odjezdem z ČR.

Pokud Váš telefon nepodporuje eSIM, je možné pořídit fyzickou SIM kartu, kter pomocí aplikace dokáže eSIM emulovat, viz třeba eSIM.me. Airalo nebo jinou eSIM si pak zadáte do aplikace. Vzhledem k tomu, že základní SIM, funkční s jedním telefonem stojí 25EUR + dopravné, je otázka, zda není lepší použít Surfroam (viz níže) a nebo pořídit nový telefon s podporou eSIM, dnes už začínají na cenách kolem 5tis Kč (Motorola G54). Službu esim.me nemám osobně vyzkoušenou.

Pokud při registraci použijete kód MILOS4789, dostanete na první eSIM 3USD slevu.

Surfroam SIM

Pokud Váš telefon nepodoporuje eSIM, je možné objednat fyzickou cestovatelskou SIM kartu. Pokusů o SIM kartu s možností celosvětového použití se v posledních letech objevilo několik. Asi všechny nabídky srovnává portál Prepaid SIM card wiki.

Vcelku rozumně vychází Surfroam SIM. Cenová politika je jednoduchá a v mnoha případech dokáže konkurovat i lokálním turistickým SIM kartám.

Ve většině běžných destinacích je cena 1 až 3 eurocenty za MB (25 až 75 halěřů za MB). Kartu koupíte za 5EUR + dopravu (do ČR s dopravou 25 EUR) a je platná rok od prvního použití. Kdykoliv ji nabijete alespoň 15EUR, prodlužuje se platnost opět na rok.

Balíček dat, který máte k dispozici, si spočítáte snadno. Např. v zemi, kde stojí 1MB 1 cent, máte kredit 15EUR 1,5GB dat. Podle mých zkušeností mi při použití jen pro mobil s navigací, hledáním ubytování a surfování po zajímavostech na týden cestování bohatě stačí cca 300 až 500MB dat, fotky a videa můžete nasdílet večer z hotelové wifi.

Může jít o vhodnou volbu i pokud se chystáte projet více zemí a v některých z nich strávíte třeba jen pár dní nebo se Vám zkrátka nechce řešit lokální SIM kartu a její zprovoznění. Se Surfroamem vylezete z letadla jste online bez dalšího zařizování. Vzhledem k tomu, že jde jen o datovou službu bez možnosti volání, nabízí se možnost mít ve skupině jednu SurfRoam simku a sdílet si z ní wifi hotspot.

Za nevýhodu SurfRoamu oproti lokální SIMce považuji nemožnost běžného volání. Ve většině případů se bez něj obejdete – příchozí roamingový hovor odmítnete a zavoláte zpět přes WhatsApp nebo Viber. V některých zemích – třeba ve Vietnamu poměrně obvyklé – se můžete stále v neobydlených oblastech setkat se starou 2G GSM sítí bez jakékoliv podpory dat. Stále ale máte pro případ nouze v druhém telefonu svou českou SIM, ze které si můžete zavolat. A volání mezi sebou, pokud se moc nevzdalujete, vyřeší i obyčejné PMR vysílačky ze supermarketu za pár stovek.

Surfroam je podle mě docela vhodným doplňkem pro každého, kdo vyráží mimo EU a nemá telefon s pdoporou eSIM. eSIm Surfroam nabízí také, ale oproti Airalo jsou data ve většině destinací dražší.

SIM kartu Surfroam můžete objednat zde