Ať už odlétáte z letiště v Praze, Brně, Bratislave, Vídni, Drážďanech, Berlíně nebo Mnichově(několik častých odletových letišť pro většinů Čechů a Slováků), musíte se na letiště před odletem dostat. Můžete jet vlastním autem, autobusem a u některých letišť připadá v úvahu i vlak – v ČR bohužel stále obvykle pomalejší než bus, ale o něco pohodlnější.
Potencionálně se nabízí i možnost na některá odletová letiště doletět letiště blížšího. Cena takové letenky ale cenu cesty dost navýší a stejně by jste museli řešit obdobně cestu na bližší letiště, pokud ho nemáte vyloženě „za rohem“.
Vlastním autem
K samotné cestě toho asi není potřeba moc psát. Zapnete navigaci a jedete. Vzhledem k tomu, že roamingové poplatky v EU už neplatí, použijte raději online navigaci, která má přehled o aktuálním provozu – z mé zkušenosti lépe objíždí zácpy Waze než Google Maps.
Dejte si dostatečnou časovou rezervu – počítejte se zácpami i s tím, že můžete třeba píchnout. Pokud je letiště třeba 300km daleko, vyjel bych tak, abych byl na letišti alespoň 5 hodin před odletem.
Parkování u letiště
Musíte vyřešit, kde necháte auto. Není rozumné nechávat ho někde na periferii města poblíž letiště. Auto stojící dlouho bez pohybu může upoutat pozornost zlodějů nebo vandalů.
Také může vzbudit nelibost místních, kterým takto u letiuště zabírají „cizáci“ místa v oblasti jejich bydliště. Sám bydlím poblíž letiště a také mě to štve. Já nikomu neškodím. Ale třeba když jsem loni letěl s kolegou na týden do Číny, nechal si kousek ode mě auto. Po návratu měl prázdná všechna kola.
Oficiální letištní parkoviště bývají zase obvykle vcelku drahá – pro letiště jde o podstatnou část jeho příjmů. A pokud dané letiště nabízí o něco levnější dlouhodobé stání, bývá to zpravidla v těch nejvzdálenějších parkovacích domech a k samotnému terminálu se s kufry docela projdete.
Volný trh nicméně vytvořil zajímavou alternativu v podobě neoficiálních hlídaných parkovišť v okolí letišť. Ceny oproti letištním parkovištím bývají výrazně nižší a v ceně bývá odvoz na letiště k místu Vašeho odletu a po Vašem návratu zpět k Vašemu autu. K nalezení nejlevnějšího parkoviště u daného letiště používám portál ParkVia – má největší síť partnerských parkovišť v Evropě a rychle roste i v dalších oblastech světa.
Je dobré rezervaci parkoviště neodkládat. S blížícícm se odletem jsou ta levnější vyprodaná a parkování se tak prodraží.
Autobusem nebo vlakem
Jednoznačnou výhodou je, že nemusíte řídit a starat se o parkoviště. Na druhou stranu cesta hromadnou dopravou bývá o něco pomalejší a musíte se přizpůsobit jízdním řádům. Cenově výchází autobus výhoději tak do 2 lidí cestujících současně, od 3 lidí už vychází lépe vlastní auto (vycházím z toho, že pojedete běným vozem se spotřebou okolo 8l/100km).
Spojení na letiště v okolí ČR zajišťují pohodlné moderní autobusy a/nebo vlaky německého přepravce Flixbus (najde i vlakové spoje českého přepravce LeoExpress), případně českého přepravce RegioJet. Co se vlaků od Českých Drah týče, hledejte spojení klasicky na IDOSu.
Nákup jízdenky neodkládejte, podobně jako u letenek a některých dalších služeb tu platí, že s blížící se dobou odjezdu(vyprodaností daného spoje) roste i cena jízdenky.
Na všechna větší letiště jezdí z velkých českých měst několik spojů od různých dopravců denně, takže není problém zajistit si návaznost na daný let.
Opět je ale lepší dát si rezervu pár hodin navíc. RegioJet nabízí příplatkovou službu „Garance odletu“ ke svým jízdenkám. Ať už si jí přikoupíte nebo ne, bral bych jimi požadovanou minimální dobu na přestup 3,5 hodiny u dražších dálkových letů jako rozumné minimum. Pokud jedete s ČD, ještě bych nějakou hodinku přidal 🙂