Každé zahraniční cestě předchází určitá příprava. Začíná nápadem, že někam vyrazíte. A příprava vlastně končí až s nástupem do letadla, pokud se jedete na týden válet na pláž. A až s návratem domů, pokud si trasu a ubytování plánujete průběžně. V tomto shrnutí se pokusím pospat věci, na které člověk občas zapomene před cestou.
Nákup letenky
O tom, jak na nákup letenky, jsem se rozepsal trochu více. Nakonec je z toho samostatný článek.
Očkování
Před nebo bez zbytečného odkládání po nákupu letenky je dobré si zjistit, jaká jsou do cílové země doporučená (někdy i povinná) očkování. Každé očkování má svá specifika, nicméně obecně vždy nějaký ten týden trvá, než si tělo vytvoří protilátky a očkování tak začne fungovat. Proto ho není dobré nechávat na psolední chvíli před odjezdem.
Takový „cestovatelský základ“ do většiny „exotičtějších“ destinací je očkováni proti žloutence A+B a břišnímu tyfu a pochopitelně platné očkováni proti tetanu (to Vám ale z nějakého důvodu může dát jen vaše obvodní doktorka, jiný lékař jen v případě zranění). Další nemoci podle doporučení očkovacích center a Vašeho uvážení a předpokládané náplni cesty. Že Vás v jihovýchodní Asii škrábne opice je při běžné turistické cestě asi dost nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzteklina končí u lidí téměř ve 100% případů smrtí.
Osobně pro očkování využívám očkovací centrum Avenier. Hlavně proto, že ho mám blízko, nicméně jsem s jejich službami spokojený – objednám se online na danou čtvrthodinu a na místě pak zbytečně nečekám. Síť očkovacích center mají po celé republice. Jejich web je opravdu obsáhlý co se týče informací o očkování, včetně doporučení pro různé země, nebo informací o možnostech čerpání příspěvků na očkování od zdravotních pojišťoven. I když půjdete třeba kvůli vzdálenosti na očkování jinam, přinejmenším jejich web poslouží jako velmi dobrý zdroj informací.
Cestovní pojištění
K cestovnímu pojištění jsem se rozepsal o něco více v článku k tomuto tématu.
Telekomunikace v destinaci
U každé destinace, které se věnuji v některém ze svých článků, věnuji nějaký ten odstavec i telekomunikačním možnostem v dané zemi. Pokud tedy míříte do země, kterou jsem tu již popsal, určitě se koukněte i na článek o dané destinaci.
Být kdekoliv online považuji za nezbytné už jen kvůli navigaci, rezervaci ubytování a hledání zajímavostí v okolí cesty. Ceny mobilního roamingu mimo EU ale vetšinu z nás donutí koukat po levnější alternativě. Většinou stačí koupit v cílové zemi lokální SIM. Jak ji vybrat a další alternativy popisuji v tomto článku.
Online check in a volba sedačky
Online checkin je proces, při kterém předáváte aerolince potřebné osobní údaje a odsouhlasíte podmínky letu. Je alternativou běžného checkinu na letišti. U nízkonákladových přepravců je prakticky nutný, checkin na letišti zpoplatňují až absurdními částkami. U běžných přepravců má oproti bežnému checkinu řadu výhod. Více v článku o online check inu a volbě místa.
Doprava na letiště
Pokud nemáte to štěstí jako já a nebydlíte 15min busem/taxi od letiště, je naplánování cesty na letiště další podstatná součást přípravy na cestu. Když zrovna neletím z Ruzyně, čeká mě to také. Opět jsem se rozepsal trochu více, než jsem původně zamýšlel a výsledkem jsou tak dva články
–Jak se dostat na letiště, když už jsem v Praze
–Jak se dostat na odletové letiště z domova
Ubytování
Obvykle si rezevuji ubytování předem alespoň na první den po příletu. Další dni už se dají řešit na místě, ale někdy je dobré zvážit rezervaci předem. Pár základních věcí kolem ubytování jsem shrnul v tomto článku. Specifika pro jednotlivé lokality pak řeším v článku k dané lokalitě.
Doprava na místě
Nejčastěji volím možnost si v cílové destinaci půjčit auto. Stihnete toho tak obvykle nejvíce, máte svobodu pohybu a není to nijak drahá záležitost. Auto je dobré si zamluvit předem. Ušetříte a máte jistotu, že bude k dispozici vyhovující vozidlo. Půjčování aut je jednoduché, přesto nesmíte na pár věcí zapomenout. Více v samostatném článku o půjčování aut v zahraničí.
Pokud se rozhodnete pro hromadnou dopravu, je z kapacitních důvodů také dobré rezervovat předem alespoň pár dní. Pozemní dopravu navazující na Váš přílet do destinace je tedy dobré zajistit ještě před odletem. Pro vlaky, autobusy ale i lokální leteckou přepravu v jihovýchodní Asii, Japonsku Austrálii a na Novém Zélandu dobře poslouží portál 12GoAsia, kde spojení pohodlně vyhledáte, objednáte a zaplatíte. V severní Americe se dá levně přesouvat autobusy Megabus nebo FlixBus, při včasné rezervaci jsou akční meziměstské jízdenky i za 1USD. Hromadné dopravě se pak věnuji v článcích o konkrétních lokalitách.
Na závěr můj tip k používání taxi v neznámém městě. Nastavte si v Google Mapách cílovou destinaci a pustťe hlasitou navigaci v místním jazyku. Poctivému taxikáři to pomůže Vás dovést na správné místo. Nepoctivému to zabrání vzít Vás na úmyslně prodlouženou placenou projížďku. Google Mapy Vám obvykle dle lokality automaticky nabídnou mistní jazyk jako druhý v seznamu jazyků.
Pack list – co sebou
Oblečení, plavky, ručník, kartáček na zuby..základní věci Vám tu popisovat nebudu. Spíše se pokusím zaměřit na věci, které mě při prvních pár cestách nenapadly a začal jsem je vozit až na základě zkušeností. Já si na tyto cestovatelské drobnosti vyhradil šuplík a vždy před cestou ho prohrábnu a vyberu, co se může na danou cestu hodit.
Autokamera – pokud si půjčujete v destinaci auto, může to být dobrý pomocník při případné nehodě a komunikaci s policií, zejména v zemích, kde může být problém s jazykovou bariérou. Ačkoliv vím jen o zákazu používání v Rakousku, raději si zjistěte jak je to s legalitou používání v cílové zemi.
Autonabíječka – ať má alespoň jeden USB port 2A, aby utáhla smartphone s navigací
Redukce do zásuvky – univerzální, nebo pro danou oblast
Dva cestovní pasy – druhý cestovní pas Vám vydá úřad bez problémů – jen musíte uvést důvod, např. kolize víz (třeba arabské státy nemají rády Izraelské razítko v pasu). Hodí se mít každý jinde – ideálně u každého alespoň jednu platební kartu. Třeba jeden v hotelu, druhý u sebe. Když Vám jeden ukradnou, pořád se máte jak vrátit domů bez návštěvy naší ambasády v zahraničí.
Čelovka – nepostradatelný pomocník při výpadku proudu, noční opravě auta,…
Sluchátka a redukce do letadla – pokud letíte ekonomickou třidou s aerolinkou, která má zábavní systém, sluchátka Vám obvykle půjčí. Ale bývají otřesná. Většina letadel má zvláštní konekotr na sluchátka skládající se ze dvou 3,5mm mono jacků kousek od sebe – asi aby se zabránilo krádežím těch erárních sluchátek. Běžná sluchátka tak připojíte pouze s MONO zvukem. Pro stero zvuk potřebujete adaptér.
Powerbanka – asi netřeba vysvětlovat
Druhý telefon – do jednoho dám místní SIM s předplacenými daty a možností lokálního volání. V druhém si nechám domácí SIM s vypnutými roamingovými daty pro příjem SMS (bankovnictví, 3D secure platby atd.) Tady připomenu „roaming hack„
Mezinárodní řidičáky – ZMiňuji u pronájmu aut, ale do tohoto seznamu také patří. Včas ověřit jejich platnost a případně obnovit
Cizí měny – podle destinace beru zbytky EUR a USD z minulých cest a případně lokální měnu destinace (případně přestupních lokalit), pokud nějakou mám. Z důvodů jednoduchosti většinou neměním větší hotovost předem v ČR, ale vybírám po příletu z bankomatu
Nůž, multitool – „švývarák“ nebo ještě lépe multitool (multifunknčí skládací kleště) mi už hodněkrát zachránil situaci. Drobné opravy všeho od auta nebo motorky po zavazadlo, otevření oken bez kličky v hotelu,..
Lékarna – něco proti bolesti (Nurofen, Ibalgin), proti průjmům (zejména do (sub)tropů – Edniaron, Smecta, Imodium, Ercefuryl), proti nachlazení, kašli a rýmě, náplasti, obvaz, nůžky, měsíčková mast(proti opruzeninám po delší chůzi zejména ve vederech a vlhku), repelent, opalovací krém, krém s panthenolem (když podceníte ten opalovací), alergie (Zyrtec). Případně si nechte od obvoďačky předepsat nějaká širokospektrální antibiotika