Na cestovní pojištění je také potřeba myslet dopředu před cestou. Většina pojišťoven neumožňuje uzavření pojistky pro osobu, která je již v zahraničí. Některé pojišťovny unožňují pojistit osobu, která je již v zahraničí, ale je třeba dobře pročíst podmínky – pojsitka v takovém případě často zaříná platit až den nebo dva po jejím uzavření.
Pojištění by mělo mít dostatečný limit na krytí léčebných výloh.
Při cestách mimo EU není dobré spoléhat se na to, že máte nějaké pojištění k platební/kreditní kartě – obvykle mívá poměrně nízké limity. Např. ke zlaté MasterCard od RB mám poijištění s limitem 1,5 mil – ná krátký eurotrip asi v pohodě, když mě v EU kryje navíc nějak i kartička zdravotní pojišťovny. Na cestu mimo EU bych ale bez pojištění s limitem alespoň 5mil Kč na léčebné výlohy nejel.
Do USA a Kanady, kde je zdravotní péče extrémně drahá, se obecně doporučuje pojištění s limitem alespoň 10mil Kč, někdo doporučuje i více. Pozor na územní platnost – některé levnější pojistky s vyššími limity mají USA a Kanadu ve výlukách – na ePojisteni.cz si ale přehledně vyberete územní platnost hned v úvodním poptávkovém formuláři.
Mimo léčebných výloh se dá pojistit kde co. Za zvážení určitě stojí odpovědnost za škodu třetím osobám, a to i v případě že jedete na lyže třeba do Rakouska – případy, kdy rakouští lyžaři vysoudí neskutečné částky za nehodu na sjezdovce jsou v novinách každou sezónu. Podívejte se ale na výluky z pojištění – obvyklé třeba je, že se škoda nevztahuje na řízení motorových vozidel. Odpovědnost za škodu na zdraví či majetku určitě nějaký smysl má.
Další doplňková pojištění, která jsou součástí balíčků, už při mém rozhodnutí, které pojištěné vybrat, roli moc nehrajou. Pokud v balíčku pojištění, které mi vyhovuje jsou, proč ne, ale připlácet za tyto služby nechci.
Tak třeba k pojištění zavazadel. Letecké společnosti podle montreálské úmluvy ručí za ztrátu či zpoždění zavazadla do výše 1000SDR (tzv. zvlásštní jednotka práva, v praxi cca 28 000 Kč). Pokud ke krádeži dojde někde v hotelu nebo v autě, dost možná narazíte na nějakou výluku z pojištění. A rozhodně budete potřebovat zápis od místní policie, což může být v některých zemích také problematické a časově náročné získat. Limity pojištění jsou navíc obvykle velmi nízké – cca 15 až 20tis Kč. Raději si rozdělím peníze, platební karty a 2 cestovní pasy na více míst a toto riziko nesu sám.
Podobné je to s pojištěním zpoždění letu. I tady je povinnost se o Vás postarat – zajistit hotel, jídlo – na letecké společnosti. A za určitých okolností – společnost sídlí v EU nebo let začíná v EU a neprokáže vliv vyssí moci – máte při zpoždění doletu nad 4 hodiny nárok i na finanční kompenzaci dle vzdálenosti od 250 do 600EUR.
V případě úrazu s trvalými následky mě také asi plnění do 300tis Kč stejně kvalitu dalšího života moc nezajistí.
Je možnost i sjednat celoroční cestovní pojištění. V podmínkách bývá maximalní doba jedné cesty, obvykle 90 dní. Výhodou je, že člověk pak nemusí myslet na pojištění před každou cestou. Finančně mi to ale pro mě nevychází. Při průměrně 4 cestách okolo 10 dní ročně je stále výhodnější sjednat krátkodobé pojistky. Pro několik delších cest už to smysl mít může. Pro rodiny s dětmi jsou také zvýhodněné podmínky dlouhodobých pojistek. Nabídku možností ročních pojistek najdete po vyhledání jakéhokoliv termínu na ePojisteni.cz ve spodní části nabídek
Pojištění nechoďte sjednávat na pobočku pojišťovny. Mimo to, že je to ztráta času, bude cena za stejnou službu výrazně vyšší, než když použijete online srovnávače – z mé zkušenosti nejlepší nabídky vycházejí z ePojisteni.cz. Vcelku se vyplatí nechat si od nich posílat newsletter. Nechodí moc často, ale občas přijde zajímavá akční nabídka.