Atrakce v Hong Kongu

V Hong Kongu je zajímavých míst poměrně dost. Vyberu jen pár kousků, ke kterým mám nějaké informace, které jsem jinde nenašel a nebo mi přisly opravdu zajímavé.

Vždy počítejte s frontami a davy lidí. Pokud možno navštivte nejzajímavější atrakce ve všední dny a pozor na místní svátky. Jednou jsme třeba omylem navštívili Ocean Park ve svátek a fronty na atrakce byly neuvěřitelně dlouhé.

Avenue of Stars

Poblíž Star Ferry kotviště na Kowloonu a u metra Tsim Sha Tsui. Pobřežní  chodník s otisky rukou slavných čínských herců, na jehož konci je hlavní atrakce, socha Bruce Lee. Velký fanda čínských filmů nejsem, ale je odsud nepřekonatelný výhled na panorama Hong Kongu. Narozdíl o vetšiny jiných vyhlídek se ze neplatí vstupné nebo jiné větší náklady na dopravu na místo.

Z blízkého přístavistě Star Ferry jezdí lodi na Central a Wan Chai (prostě na Hong Kong Island) a i z lodi se dají pořídit pěkné fotky hongkongského panorama. Lodní doprava je součásti běžné městské dopravy a tak není drahá, tuším cca 6HKD za cestu (možná be Octopusky bude dražsí). Jezdí každou chvíli a nezažil jsem tam větší fronty.

Pokud budete mít cestu kolem, doporučuji navštívit jak přes den, tak i večer. Oproti vyhlídkám z výšky, jako třeba Peak, není tak závislé na počasí, přesto je dobré navštivit v době s co nejmenší smogovou situací.

Victoria Peak

Velmi oblíbená výhlídka na centrum Hong Kongu, ačkoliv mě osobně trochu uniká důvod její obliby. Bezplatný výhled na panorama Hong Kongu z Avenue of Stars mi pijde daleko zajímavější. Podle většiny průvodců je toto místo nicméně „must see“, tak k němu něco také napíšu.

V první řadě se před cestou na Peak ujistěte, že je opravdu dobrá viditelnost a nechystá se změna počasí. Na Peaku je mlha obvykle mnohem větší, ne dole ve městě. Z mých třech návštěv byla rozumná viditelnost jednou.

Nahoru se dostanete z oblasti Centralu lanovkou(říkají tomu Peak Tram), kde Vás zpáteční cesta vyjde na 45HKD, jednosměrná tuším cca o 10HKD méně. Je to podobné, jako lanovka na Petřín, jen trochu víc prudký kopec. Obvykle bývají fronty na hodinu a více – opět se vyvarujte víkendů a svátků!

Druhou možností je bus 15 z oblasti Centralu. Tady vyjde 1 cesta na cca 10HKD, pokud nemáte Octopus, mějte přesně drobné, autobusy nevrací. Cesta trvá nahoru docela dlouho, jestli si dobře vzpomínám cca hodinu. často ale rychlejší, než čekat frontu na lanovku.

Hlavní vyhlídková terasa je zpoplatněná. Vcelku stejný pohled si ale užijete ze střechy vedlejšího obchodního centra Peak Galleria, kam je vstup zdarma. Jen musíte projít kličkovanou trasu skrz obchodní centrum

Ocean Park (a Disneyland)

V DisneyLandu jsem zatím nebyl, zmiňuji jen pro přehled, že tu také je. Levnější vstupné pro nerezidenty HK nabízí Klook.com (ke dni psaní článku 560HKD za dospělého oproti 639HKD na pokladně). Jezdí tam vlak od spodní stanice lanovky k Budhovi.

Ocean Park je snadno dostupný žlutou South Island linkou metra z Admiralty. Ještě jednou zdůrazním, vyhněte se víkendům.

Je to velký zabavní park s nekolika horskými dráhami (včetně loopů, kde jste chvíli hlavou dolu), vyhlídkovou plošinou, několika menšimi „zoo“ jako aktický pavilon s tučnáky atd (velmi příjemné schlazení), panda pavilon (pandy většinu dne spí, chce to fakt kliku ji vidět, povedlo se mi jednou ze tří návštěv) nebo delfinárium. Show s delfíny doporučuji určitě nevynechat, naprosto neuvěřitelné, co je číňané dokázali naučit.

Ocean Park je vybudovaný v podstatě na skále a z celého parku je krásný výhled do okolí, což i dost umocňuje pocit z jízdy na horských dráhách.

Vstupné je 498 HKD, což není málo (vstupenky lze koupit předem asi za poloviční cenu na Klook.com, platí pro nerezidenty HK a musí být na konkrétní den). Nicméně za atrakce uvnitř parku už se nic neplatí a podle mě to za ten zážitek stojí. Poměrně dráhé je občerstvení. Vzhledem k vedru, které na skále panuje, není špatné vzít si sebou nějakou vodu. Zatímco jídlo musíte u vstupu všechno vyhodit, voda je ok. A nepodceňte slunce – opalovací krém a sluneční brýle přijdou vhod.

Celkem hezky shrnuje co od parku očekávat toto krátké video:

Tian Tan Buddha a lanovka Ngong Ping

Bronzová socha Budhy na ostrově Lantau. Jde o nejvyšší venkovní sochu Budhy na světě. Od horní stanice lanovky k němu půjdete přes „typickou čínskou vesnici“. V okolí je ještě klášter. Socha byla postavená v roce 1993 a uvnitř sochy je klimatizace, takže nejde o žádnou historickou památku.

Nahoru k Budhovi a klášteru vede lanovka od stanice metra Tung Chung. Lanovka má kabiny s proskleným dnem a s normálním dnem, přičemž jízda kabinou s proskleným dnem je s příplatkem. Je možné koupit lístky s jednou cestou prosklenou a jednou obyčejnou, přičemž si můžete vybrat, zda nahoru prosklenou a dolu obyčejnou či naopak. Prosklené dno je svým způsobem zážitek. Chcete-li to 100% zkusit, berte prosklené dno směrem dolů, protože směrem nahoru ho bere většina lidí a tomu odpovídá fronta.

Další možností je zahrát si trochu loterii. Vezměte lístek na kabinu s obyčejným dnem a dolů se vracejte až kolem zavírací doby. Sice si postojíte ve frontě, ale máte šanci na zařazení do prosklené kabiny s obyčejným lístkem. Ve předu ve frontě je možné tomu šikovným puštením někoho před sebe trochu pomoci 🙂

Výraznou úsporu nabízí Klook.com. Oproti 235HKD na místě vyjde zpáteční lístek na lanovku od Klooku na 171HKD(v době psaní článku). Výhodou je možnost jízdenku vyzvednout ve vyhrazeném Klook okénku a vyhnout se tak alespoň jedné ze dvou front(druhá je na samotnou lanovku). Nicméně nemůžete si vybrat, zda chcete kabinu s proskleným dnem.

Temple street Night market

Mezi stanicemi metra Jordan a Yau Ma Tei je každý večer v Temple street dlouhý trh s nekonečným množstvím suvenýrů a zřejmě ne zcela pravého oblečení různých značek. Ty „lepší padělky“ (rozumněj dražší značky) jsou obvykle schované v zázemí trhu za nejrůznějšími restauracemi a jinými podniky a z hlavní ulice trhu na ně lákají nahaněči s letákem v ruce, je třeba být trochu pozorný, aby Vás pozvali do zázemí restaurace a podle katalogu Vám přinesou ukázat kabelky či peněženky za pár stovek HKD, mimo nápadně nižší ceny k nerozeznání od těch v buticích v Pařížské ulici.

Atrakce si věci prohlédnout, nákup samozřejmě nemohu doporučit. I když Vás netíží etika „okradení“ majitelů značky, celníci mohou při Vašem návratu padělky zabavit. A i když to není moc pravděpodné, protože je ani nepoznají, pořád jsou tu limity na soukromý dovoz ze zahraničí, po jejichž překročení Vám mohou doměřit clo a DPH. A pokud nemáte k věcem doklad, s klidem použijí cenu podobné kabelky z internetu.

Další články k tématu Hong Kong a Macau