Stejně jako spousta dalších cestovatelů jsme využili akce irské letecké společnosti Aer Lingus a v únoru 2022 koupili zpáteční letenky do New Yorku za cenu okolo 5300 Kč včetně odbaveného 23kg zavazadla. Odlet byl z Prahy a návrat do Vídně, za tu cenu ale nebylo o čem přemýšlet. Zvolili jsme cestu se zhruba 22 hodinovým stropoverem v Dublinu cestou tam a tak jsme měli vlastně 3 města v jednom tripu.
V New Yorku už jsem jednou byl před 5 lety během roadtripu po východním pobřeží, tehdy jsme měli ale na město jen den a půl a spousta věcí jsme nestihli. Tentokrát se nás sešlo na cestu jen 5.
Nezapomeňte do USA na dostatečné cestovní pojištění, zdravotnictví je tam extrémně drahé. Cokoliv s limitem pod 10mil. CZK bych nebral, Na ePojisteni.cz se dá za cca 100 Kč denně pořídit Axa Excelent JCP s limitem 500mil CZK.
Cesta
Cestou se nám pochopitelně nevyhnulo pár komplikací, včetně mého prvního nouzového přistání.
Do Dublinu a Dublin
Aer Lingus je poněkud zvláštní letecká společnost. Pokud nemáte letenky zakoupené přímo u nich, řeší se volba sedadel přes Messenger na jejich webu a je to úkon tak na hodinu až dvě, podle toho, jak pomalu agent aerolinky reaguje. Že cestou tam nefungoval online checkin už pak tolik nepřekvapilo, mile překvapilo, když fungoval cestou zpět.
Až do checkinu jsme nevěděli, zda zavazadla odbaví rovnou do NY, nebo je budeme muset vyzvednout v Dublinu a znovu odbavit. Nakonec se ukázalo, že je to náhodné podle nálady úředníka na letišti. Čtyřem z nás odbavili do Dublinu s tím, že to jinak nejde, pátému cestujícímu u jiné přepážky pak rovnou do NY.
Cesta do Dublinu pak už proběhla vcelku hladce. Z letiště jsme vzali taxi na hotel (kvůli rannímu odletu jsme brali hotel poblíž letiště, nejlépe výcházel Premier Inn Dublin Airport) a po ubytování do centra města. Centrum jsme si prošli, v Temple Bar si dali nějaký ten Guiness, něco k jídlu, zpátky na hotel a druhý den ráno odjezd na letiště.
V Dublinu je obdoba Uberu a Boltu pod názvem Free Now. Taxi rovněž objednáte přes aplikaci a cenu vydíte předem. Třeba z letiště na hotel to bylo kolem 10 EUR.
Z Dublinu do New Yorku
Na letiště v Dublinu vyražte včas. 3 hodiny před odletem jsou tak akorát. O víkendu i dříve, zejména v posledních týdnech prý letiště vůbec nestíhá, jak se vrátili cestující „po Covidu“ a ještě nestihli nabrat a zaškolit personál. Na webu letiště najdete přibližnou dobu čekání na security.
Na dublinském letišti jsou poměrné automatizované baggage dropoff přepážky. Sami si vytisknete nálepku a kufr „odhodíte“. Celé to bylo prakticky bez fronty, až na jeden detail. Na jedné rezervaci nesměla být skupina osob – nevím, od kolika je skupina, ale 5 už skupina je. Nálepky tak vytisknout nešly a museli jsme do asi hodinové fronty u třech otevřených přepážek. Pro případ nouze byla jedna z nich označena jako „last minute“ a brala přednostně ty, kterým hrozilo, že nestihnou letadlo – naštěstí jsme to tentokrát my nebyli.
Následuje fronta na security, také alespoň půl hodiny
Při cestě do USA z Dublinu je tzv. „pre-clearance“, tedy pohovor s americkým úředníkem, již v Dublinu před odletem. I tady se může vytvořit fronta na 30 – 60 minut. Za touto kontrolou se ocitnete na malém cípu letiště, kde je jedna restaurace a jeden obchod s pitím a sendviči. Kuřáci nechť si zajdou na „poslední cigaretu“ ještě před touto kontrolou. Výhodou tohoto systému ale je, že v USA přistanete na domácím terminálu a jdete „rovnou do města“.
Aer Lingus nám připravil nevšední zážitek už cestou. Když jsem se po pár hodinách letu vzbudil, letadlo už bylo na cestě zpět do Dublinu. Otočili to asi po 2 a půl hodinách letu. Ono to vzadu vydávalo divné zvuky už od startu.. Nakonec jsme asi 2 hodiny kroužili nad Dublinem a střídavě klesali a stoupali, než jsme spálili dost paliva, abychom mohli přistát.
Po přistání nás vyložili do zóny za pre-clearance bez možnosti ji opustit. Po rozdání poukazů na občerstvení se ukázalo, že zdejší jedna restaurace a k ní obchod není na takový nápor lidí rozhodně stavěná. Alespoň nám tak z 2 hodin čekání na náhradní letadlo ukrojila tak 45min fronta na sendvič a pítí. My kuřáci jsme samozřejmě měli smůlu, alespoň jsme se někde v rohu vystřídali o ecigaretu, kterou někdo z nás sebou měl.
Místo avizovaných 13:25 nakonec úspěšně přistáváme na JFK okolo 19hod. V době psaní máme od Aer Lingus potvrzený nárok na odškodnění ve výší 600EUR na osobu za zpoždění podle Evropské směrnice 261/2004, paragraf 7. Potvrzení příšlo cca po 14 dnech a platba, která měla dorazit do 30 dní, dorazila asi týden poté.
Groupon a další slevy
Groupon je jakási obdoba českého Slevomatu – vlastně Slevomat je česká kopie Grouponu 🙂 A jak to tak bývá, originál je lepší než kopie. V aplikaci najdete hromady zajímavých slev na atrakce, jídlo, pití, kulturu a další zajímavosti po celých USA. Na rozdíl od ČR ale na Vás v americké retauraci nekoukají jako na druhořadého hosta, když přijdete se slevou z Grouponu, chovají se k Vám úplně normálně. Určitě stojí za to kouknout, co je v New Yorku zrovna v akci.
Groupon mi nicméně na Androidu nešel nainstalovat klasicky z Google Play, že prý není v mé zemi dostupný. A to ani když jsem stál na Manhattanu a v telefonu jsem měl SIM kartu amerického T-Mobile. Vyřešila to instalace aplikace APKPure(v podstatě alternativa Google Obchodu) a v ní už šel Groupon normálně nainstalovat.
Mimoto se dá předem pořídit několik předplatných na turistické atrakce a tak ušetřit. Objevil jsem přinejmenším 3 – NewYorkPass, New York city pass a New York sightseeing pass. Každý funguje trochu jinak. Zvažovali jsme City pass ve variantě na 3 atrakce, ale nakonec jsme nenašli ani ty 3 věci z nabídky co by nás zajímaly. Progooglete si to, nastudujte a zvažte, zda má některý pro Vás smysl. Tady jen poznamenám, ta atrakce s „Hop on autobusy“ je podle mě kravina, budete akorát stát v zácpách.
Doprava v New Yorku
Pohyb New Yorku je asi nejefektivnější kombinací metra a chůze, někdy se hodí taxi (Lyft, Uber). Central Parkem (odvážnější i po městě) si mohou půjčit (elektro)kolo. Lyft aplikace umožňuje i půjčení auta bez řidiče. Zkusím tedy jednotlivé způsoby dopravy přiblížit.
Vlak z letiště JFK a metro
Mezi terminály letiště JFK jezdí tzv. AirTrain, vlak bez řidiče. Na letišti se nastupuje bez jízdenky a přejezdy mezi jednotlivými terminály jsou zdarma. Kromě terminálů zastavuje ještě na Jamaica Station, kde se přestupuje na běžné metro. Při výstupu se platí jízdné – v době naší návštěvy 8USD + 1USD za tzv MetroCard.
MetroCard je možné dále nabít určitým počtem jízd na metro nebo třeba týdenní či měsíční předplacenou jízdenkou na metro.
Metro jde platit i běžnou bezkontaktni MC/Visa kartou a jízdné stojí stejně jako u MetroCard 2,75USD za jízdu. Pokud platíte stále stejnou kartou, od 13.jízdy během týdne(počítáno za období Po-Ne) jezdíte zdarma (viz. vyfocená reklama v galerii). Týdenní jízdenka přitom stojí 12 x 2,75 = 33USD. Pokud tedy návětěvu města začínáte třeba v pondělí, můžete prostě platit za metro stejnou kartou a uvidíte, jestli projezdíte více než 12 jízd. Pokud přiletíte ve středu a jste ve městě jen do neděle, je také dobré platit platební kartou a uvidíte, kolik jízd projedete. Když příletíte třeba v pátek a zůstáváte do středy, je dobré předem zvážit, jak moc budete metro využívat a podle toho případně (ne)pořídit týdenní neomezené předplatné.
My v praxi jeli metrem odhadem tak 7 – 8x za 6 denní návštěvu, kratší přesuny nám přišly pohodlnější pěšky a tím, že nás bylo 5, bylo někdy výhodnější použít Uber nebo Lyft.
Nicméně paradoxně povinná je místní tramvajenka jen na AirTrain, kde jezdí nejvíce cizinců.
Metro v New Yorku je ze začátku poměrně komplikované k orientaci. Přeci jen má na 368km trati 26 linek a 468 zastávek. Některé vlaky jsou expresní a zastavují jen v některých zastávkách. Upřímně jsem se v tom systému nestihl úplně zorientovat, nicméně to není ani nutné. Používejte plánování tras na Google Mapách, řeknou Vám přesně na který vlak nastoupit a kde případně přestoupit.
Taxi (Lyft, Uber)
Klasických žlutých taxíků už v New Yorku zdaleko není tolik, jako bývalo. A ani s nimi nemám osobní zkušenost. Fungují ale asi jak si člověk představuje – mávnete a jedete. Jak je to s cenami a jestli jsou běžné podvody na turistech jako v Praze a jiných městech nevím.
Velice rozšířené jsou služby Uber a Lyft. Uber asi není třeba představovat, ale pro jistotu – stáhnete si mobilní aplikaci, zadáte platební kartu, místo vyzvednutí a cíl cesty, případně vyberete XL nebo luxusnější auto a počkáte na řidiče. Cenu cesty vidíte předem přímo v telefonu, takže Vás nečeká žádné překvapení.
Lyft je prakticky totéž jako Uber, bývá ale většinou levnější (vždy se vyplatí zkusit obě aplikace, ceny se mění dle vytíženosti). Lyft nicméně odmítal všechny naše platební karty(zkoušeno asi 5 různých bank, kreditní i debetní, VISA i MC). Až později jsem si uvědomil, že jsme nezkusili Revolut – případně můžete zkusit. Co nakonec fungovalo, byl Google Pay a Apple Pay. Tedy je potřeba mobilní platby na některé z Vašich karet zprovoznit, ideálně to udělejte ještě doma.
Pokud před první jízdou zadáte kód od známého, dostanete oba 15USD slevu na první jízdu. Můžete použít napoprvé můj kód MILOS33678 a nebo se pozvěte navzájem mezi sebou a využijte tak slevu tolikrát, kolik Vás je 🙂 (podmínky akce se mohou časem měnit)
Lyft mimo to nabízí možnost pronájmu auta bez řidiče. To se může hodit, pokud si třeba chcete jeden den zajet nakoupit do některého z obřích outletů, které jsou pár desítek km kolem New Yorku. jestli si dobře vzpomínám, denní nájemné začínalo někde okolo 50USD. Chtěli jsme to zkusit, ale zbýval nám poslední den a na druhý den nebyly auta k dispozici, takže to chce určitě rezervovat více dní předem.
(Elektro)kola
V okolí Central Parku je spousta půjčoven kol. Po chodnících pak postává spousta lidí s cedulemi, kteří se snaží půjčovnám nahánět zákazníky. Projíždka po parku na kole je docela dobrý zážitek a zároveň způsob, jak si celý park prohlédnout celkem rychle.
Kola od těchto pouličních dohazovačů jsme brali při naší minulé návštěvě New Yorku před 5 lety. Vůbec se nebojte smlouvat, zejména pokud půjčujete těch kol více. Obejděte si těch prodejců klidně více. Budou Vás nahánět a zlevňovat 🙂 My se tehdy dostali tuším asi z původních 10 USD na 90 minut asi na 4USD za 3 hodiny.
Od minulé návštěvy pro nás byly novinkou sdílená kola Citi Bike. Jde o službu poskytovanou Lyftem spolu s CitiBank a městem New York. S tím souvisí i stejné problémy s přijímáním platebních karet – ApplePay a GooglePay fungovalo bez problému. Můžete si vybrat klasické nebo elektrokolo a platit buď od minuty nebo na denní předplatné. Ceník je trochu složitější, koukněte na web. A opět nezapomeňte se vzájemně doporučit před první jízdou, je za to nějaký kredit zdarma.
Ubytování
Možností je spousta. Záleží na tom, jestli chcete bydlet přímo na Manhattanu, což je většinou dost drahé a/nebo skromné, nebo se spokojíte s levnějším ubytováním třeba v Brooklynu nebo v New Jersey
AirBnB je v New Yorku nelegální, nicméně i tm nějaké nabídky najdete. Nejvíce toho najdete klasicky na Booking.com
My zvolili klasický americký motel Super8 v New Jersey. Jednoduché, ale čisté a pohodlné ubytování, klimatizace funkční, lednička. Navíc styl známý z amerických filmů 🙂 Snídaně nic extra. V podstatě jste na západním předměstí New Yorku přímo u jedné z hlavních dopravních tepen do města (hluk ale v pokojích nebyl, byly situovány „do skály“ směrem od silnice)
Asi 200m pěšky supermarket Aldi, o 200m dále větší obchodní centrum i s prodejnou T-Mobile (viz dále v článku) a liquoir shopem s pivem a alkoholem. Obchoďáků a outletů je okolo spousta. Za zmínku stojí The Mills at Jersey Gardens, ke kterému je to asi 20min busem (tuším asi 4USD). Kromě různých značkových outletů tu je i Burlington. O nákupech se rozepíši níže.
Na Manhattan jezdí shuttle, který zastavuje přímo před hotelem (cca 20min, 3,5USD). Jezdí prakticky celý den cca po 15 minutách. V nočních hodinách se pak zpátky dostanete Uberem nebo Lyftem.
Wifi, SIM karty, telekomunikace
Po různých fórech po internetu se píše, že je v New Yorku wifi všude a místní SIM karta je tak zbytečný luxus. Já jsem opačného názoru. První den jsme kvůli zpožděnému příletu SIMku nestihli koupit a měli jsme dost problém najít funkční wifi k zavolání Ubera z Manhattanu do hotelu. Wifi je sice všude, ale je to tak zarušené, že s funknčostí jsou problémy, i když stojíte hned vedle hotspotu. Celkem slušně funguje wifi v zastávkách metra.
Osobně si svého času na dovolené vážím natolik, že mi nějakých 35USD za SIMku, která mi ušetří hodiny času laborování s wifinami nepřijde zas tak moc. Nehledě na to, že pak mám signál i na většině tras metra a Google mapy mi výrazně usnadní orientaci jak v metru, tak i obecně ve městě. Možnost být v kontaktu s ostatními, když má každý trochu jiný program, také není k zahození. Pokud se chcete pohybovat stále spolu, stejně bych alespoň jednu SIMku pro všechny dohromady doporučoval.
V USA používají jiná pásma, než v EU. Novější iPhony nebo Samsungy řady S koupené v Evropě většinu pásem podporují. Xiaomi, Huawei a některé další, zejména levnější, telefony mohou mít problém. V USA jsou z větší části vypnuté sítě 2G, k funknčím hlasovým hovorům tak potřebujete alespoň 4G telefon s podporou technologie VoLTE (volání přes 4G síť) – to se týká i případného použití české karty a roamingu. Pokud to telefon nepodporuje, pořád máte samozřejmě možnost volat přes Viber, WhatsApp atd.
Obecně nejvíce kompatibilní s „evropskými telefony“ je americký T-Mobile. Míru kompatibility telefonu s jejich sítí si můžete po zadání IMEI ověřit tady. Podrobně o používaných pásmech atd. se dočtete na Prepaid SIM wiki. Na této stránce si můžete najít svůj telefon a ověřit kompatibilitu s americkými operátory (v záložce device bands)
SIM kartu si můžete pořídit předem třeba na Amazonu a ušetřit si tak starosti na místě. Doporučuji vybírat T-Mobile nebo Lycamobile (je to virtuální operátor na síti T-Mobile). U T-Mobile máte v případě problému možnost navštívit jejich pobočku ve městě, je jich tam spousta. U Lyca jste odkázáni na jejich podporu, prodejny prakticky nemají. Kartu můžete pořídit i na místě v obchodě, kde Vám ji aktivují a vyzkouší. Z nějakého důvodu jim ale jedna karta trvala cca půl hodiny. T-Mobile SIM karta stojí 10USD + vybraný tarif (tuším že 10GB bylo za 25USD). SIMku je možné uschovat a v budoucnu reaktivovat, při příští návštěvě USA tak Vy nebo někdo komu ji věnujete, může 10USD ušetřit.
Další jednoduchou variantou, pokud se spokojíte pouze s daty bez klasického volání a SMS je objednat si předem SurfRoam simku. Za 35EUR máte 25EUR kreditu a data v USA za 0,02EUR za MB, tedy nějakých 1250MB předplaceno, což na mobil na chvíli stačí. Za 25EUR je k dispozici eSim také s 25EUR kreditem, která Vám přijde ihned emailem – ověřte si ale jesti Váš telefon eSim podporuje, umí to spíše novější a dražší telefony. SurfRoam využijete i v jiných zemích, kam vyrazíte.
Nezapomeňte také, že Váš telefon, notebook a další elektornika potřebuje nabíjet. V USA mají standartní napětí 110V, s tím už si dnes většina zdrojů a přístrojů poradí. Potřebujete ale adaptér do americké zásuvky – ideálně alespoň s jedním USB portem. V Americe se mimo typicky turistické destinace neshání úplně jednoduše.
Co vidět a co dělat v New Yorku
Central Park
Je velký. Ideálně projet na (elektro)kole – viz výše. I procházka pěšky ale stojí za to. Sednout si uprostřed města u některého z rybníků na lavičku, koukat na kontrast přírody s mrakodrapy v pozdí a na chvíli vypnout.
Nejznámnější atrakcí Central Parku je zoo známá z filmu Madagaskar. Mají tu třeba pandy červené nebo sněžné leopardy. V létě si můžete dát piknik, nebo si zaházet frisbee, v zimě jsou k dispozici 2 veřejné kluziště.
V parku se koná spousta kulturních akcí, aktuální kalendář najdete zde.
Times Square
Pokud jste v New Yorku poprvé, určitě by jste neměli Times Square vynechat. Náměstí je až kýčovitě přecpané nejrůznější svítící reklamou. Prochází se tu řada samozvaných „umělců“ v kostýmech. Je tu řada značně předražených obchůdků.
Taková menší tourist trap. Ale nikdo Vás nenutí někomu něco dávat nebo si něco kupovat. Žije to tu především večer a v noci.
Vyhlídky
Určitě by jste neměli vynechat alespoň jednu z vyhlídek na panaroma Manhattanu. Z „komerčních vyhlídek“ jsme zvolili klasiku v podobě Empire State Building. Byl jsem už na několika mrakodrapech a nějak mě to nikdy moc nezaujalo a tak jsem byl k této atrakci poněkud skeptický. Nakonec jsem podlehl většině a šel jsem tam. Dali jsme základní vstup do 86. patra za 44USD. Vstup je dražší v době západu slunce, ale když si vezmete slot těsně před tímto časovým oknem, můžete nahoře v klidu na západ počkat. Vstupenky jsme kupovali až na místě, fronta moc nebyla – turisté se ještě po covidu úplně nevrátili. Nejprve projdete v přízemí opravdu zajímavou interaktivní výstavou o historii a stavbě budovy. Pak už svištíte výtahem se stropní projekcí navozující pocit průjezdu rozestavěnou budovou nahoru. První zastávka je tuším 80.patro, kde se můžete pokochat výhledem přes sklo a následně vyjedete na otevřenou terasu v 86.patře. Tím, že ESB stojí dál od jižního Manhattanu, je výhled na panorama opravdu pěkný.
Vyhlídky, které mám nejraději, jsou zdarma a bez davů lidí. V New yorku jich je opravdu hodně. V této kategorii mám pár tipů.
Brooklyn Heights promenade je kousek pěšky od stanice metra Clark Station. Je to hezký upravený park s lavičkami a výhledem na panorama Manhattanu, Brooklynský most a v dálce vidíte i Sochu Svobody. Ideální na večerní posezení s pivem, vínem, nebo jiným občerstvením dle preferencí.
Pier 35 kousek od Manhattanského mostu nabízí posezení u vody a houpačky s výhledem na spodní Manhattan z trochu netradičního úhlu skrze dva mosty – Manhattanský a Brooklynský. A k tomu pěkný výhled na Brooklyn.
Na Manhattan se dá koukat i z druhé strany řeky Hudson z Jersey. Parků je tu na výběr také více než dost, my se byli poslední večer podívat v Lincoln Harbour park. Je tu pro lepší výhled i molo, to bylo ale večer zavřené.
Projížďka lodí ze spodního Manhatannu na Staten Island je také zdarma. Projedete v trochu větší vzdálenosti kolem Sochy Svobody a uvidíte panorama Mahattanu zase z trochu jiného úhlu. Na Staten Islandu je vedle přístavu poněkud umírající outlet, znovu bych tam nešel. Pak můžete nastoupit na loď zpět (vystoupit a nastoupit musíte). Kousek vedle tohoto terminálu na jižním Manhattanu jezdí i placené lodě na ostrov k Soše Svobody.
Jídlo, pití
V Americe je poměrně draho, a o službách to platí především. Město New York pak patří k nejdražším lokalitám východního pobřeží. I řada těch, kteří si třeba v jižní Asii dopřejí luxusnější bydlení a občas lepší restauraci, tady bude šetřit.
Pokud si chcete dát jídlo v „ne-fastfoodu“, vyplatí se zajet do Brooklynu, nebo i do Jersey, je tam poměrně výrazně levněji.
Celé USA jsou prtokány sítěmi fast foodů typu McDonald’s nebo Buger King. Zmíněné dva řetězce patří dle mých zkušeností k těm podprůměrným. Výhodou těchto občerstvení je rychlost a relativně slušná cena za jídlo. Je jich celá řada, od burgráren, přes „KFC-like smažené kuřecí“, mexickou kuchyni (TacoBell), bageterie až po sladké (Dunkin Donuts).
V kategorii „burgráren“ jsem si celkem oblíbil Wendy’s nebo Five Guys. Wendys se zakládá na tom, že používá čerstvé nemražené hovězí a na chuti je to opravdu znát. Ve Five Guys si vyberete základní burger a sami si složíte co do něj chcete.
Z bageterií zkuste Jersey Mike’s. zkuste něco co má v názvu „cheese steak“, případně roastbeefovou.
Někdy se vyplatí stáhnout mobilní aplikaci daného řetězce, bývají v nich slevové kupóny. Pokud to nejde přes Google Play(nedostupné ve Vaší zemi), zkuste APKPure(viz výše u Grouponu).
Mimo běžných řetězců jsou všude možně po městě rozeseté „neznačkové“ stánky s hotdogy, bagetami kebabem a dalším typickým fast food sortimentem. Zkoušel jsem to asi 3x, možná jsem měl smůlu, ale to jídlo prostě kvalitou neodpoviídalo ceně. Až na jednu točenou zmrzlinu s posypkami a polevou u Central Parku – ta byla fakt super.
V USA je také velmi populární koncept „all you can eat“, kde zaplatíte pevnou sumu a jíte, dokud chcete a co si vyberete. Před 5 lety jsme někde ve Washingtonu platili kolem 12USD, když jsme měli několik hodin do odletu do Evropy a nabídka byla opravdu široká – od salátů, přes steaky, pizzu, sladké… V New Yorku jsme tentokrát nic takového nedávali, ale určitě se také najdou.
Za zmínku stojí spousta „pivnic“ s velkým výběrem lokálních piv. Není to na nějakou kalbu, za pivo dáte okolo 8USD, ale ochutnat nějaký místní New Yorský ležák za to určitě stojí. My byli v d.b.a., slušný výběr piva.
Co se piva týče, opravdu mi nechutná místní „budweiser“. Našel jsem ale téměř ve všech obchodech dostupné mexické pivo Modelo, které mi chutnalo ze všech vyzkoušených klasických „plzeňských“ ležáků asi nejvíce.
Další zajímavosti
V této časti popíšu pár menších zajímavosti, které mě zaujaly.
Po Manhattanu je rozmístěno několik samoobslužných obchůdků s potravinami Amazon Go. Přijdete buď s aplikací Amazonu nebo jen u vstupu přiložíte platební kartu k terminálu. Elektronika si Vás změří a začne sledovat (koukněte na ty stovky čidel u stropu). Vezmete si co chcete a z obchodu prostě odejdete. Útrata se Vám strhne z účtu.
Můžete se dojít podívat na Wall Street a Newyorksou burzu, kousek odsud pak na Ground Zero a vedlejší muzeum 9/11, projít se China Townem a Little Italy.
Nejsem moc na muzea a na rozdíl od Washingtonu v New Yorku nejsou zdarma. Pokud Vás ale historie a umění zajímá, v new Yorku si přijdete na své, jsou jich tu stovky.
V New Yorku je od letošního roku legální tráva, na pár jointů koupíte v obchodech na každém rohu. A také po celém Manhattanu voní.
Nákupy
Nakupovat mě nebaví. Něco jiného je to ale v obchodních centrech v Americe. Tam se jezdí s prázdným kufrem a nebo úplně bez něj 🙂 Ceny především oblečení jsou tu i v běžných obchodech o dost nižší než v ČR a Evropě obecně. Když zajdeme do běžných značkových outletových obchodů, už se proti českým cenám dostaneme i o více než polovinu níže. A pak jsou tu „hrabárny“ v čele s řetězcem Burlington – tady začíná to pravé nákupní šílenství, značkové hadry za pár USD.
Mimoto tu mají i velké velikosti bot, což mi s mou velikostí 47 – 48 vyhovuje také (našel jsem i boty velikosti 55).
V poslední době je zvykem aerolinek prodávat nejlevnější tarify do USA jen s příručním zavazadlem. V tomhle jsme měli štěstí, že ta akce Aer Lingus měla i odbavené. Tak jako tak se ale podle mě vyplatí si odbavené zavazadlo připlatit alespoň na zpáteční cestu a v nějakém outletu koupit i levný kufr. Vyjde to často levněji, než za zavazadlo platit obousměrně. Zavazadlo si ale přikupte rovnou s letenkou, nebo dokupte online před odletem – dalším zvykem aerolinek je, že na letišti to bývá výrazně dražší.
Velká nákupní střediska a outletová centra se nacházejí spíše okolo města ve vzdálenosti do pár desítek km (Burlingtony ale najdete i na Manhattanu, třeba tento 3patrový na Union Square). Stojí proto – podle toho kde bydlíte – za úvahu si na nákupní den půjčit auto (můžete zkusit přes Bolt aplikaci, jak je popsáno výše). Do velkých obchodních center se ale dostanete z Manhattanu i autobusem.
Z velkých obchodních center okolo New Yorku už jsem zmínil výše The Mills at Jersey Gardens kousek od našeho ubytování. Podle webu tu mají více než 200 značkových obchodů, některé více a některé méně outletové. A pak je tu i Burlington.
Burlingtonů najdete v Jersey i New Yorku více, často samostatně stojících. Většinou mají skladem podobné věci, ale může se „vyplatit“ projít si dva nebo tři Burlingtony 🙂 Jde podle mě o něco jako outlet outletů. Tady se dá nakoupit opravdu nejlevněji. Obrovská hala plná oblečení různých značek, tříděných ne podle značky, ale podle velikostí. Najdete si tak svou uličku s kalhotami či tričky a házíte do košíku co se Vám líbí. Pak si to dojdete vyzkoušet do kabinky, necháte si Vám sedí a jdete zaplatit.
Kousek dál od New Yorku je pak asi nejznámnější outletové městečko Woodbury Commons. Tam jsme byli před 5 lety, je to vcelku cestou k Niagarským vodopádům. Tento víceméně přízemní outlet je plný značkových obchodů. Dá se sem dostat autem, ale prý i nějakým busem z Manhattanu.
Outletů a obchodních center je v New Yorku a okolí opravdu hodně. Vypsal jsem jen pár příkladů, ale i pokud projdete jen tyto, můžete mít na pár let dopředu co oblékat.