Kanárské ostrovy – Fuerteventura

Pandemie Covidu stále dost komplikuje cestování do velké části zajímavých vzdálenějších lokalit. Do toho spustily od letošního listopadu EuroWings řadu nových linek z Prahy, včetně dvou na Kanárské ostrovy a tak jsme se vyrazili na podzim na týden ohřát na Fuerteventuru.

Nová konkurence pro Smartwings na těchto trasách velice rychle zamíchala dosud vysokými cenami a tak lze nyní při nákupu dostatečně dopředu letět na Kanáry – Fuerteventura nebo Tenerife – za ceny kolem 3000 Kč. K tomu přidáme přííjemné podnebí, stálé teploty okolo 20 stupňů a celoročně přijatelně teplé moře. Není tedy pochyb, že minimálně pro letošní zimu budou Kanáry jedním z hitů na kratší i delší dovolené v teple. A tak se podíváme na to, co mě na Fuerteventuře zaujalo a co bych udělal jinak.

Ubytování

Hned po objednání letenek se pusťte do hledání ubytování. Bývá poměrně plné. Vzhledem k nepředvídatelnosti Covidových opatření (v době psaní článku je Španělsko „zelené“, tedy pro očkované bez větších problémů) doporučuji na Bookingu vybírat stornovatelné nabídky.

Můžete volit lokalitu blízko letiště v klidnějším městčku Puerto del Rosario nebo surfaři a kitery oblíbené severní Corralejo, kde je hromada barů a celkově to tam více žije. Jih okolo Morro Jable je destinace kam Vás obvykle pošle cestovka, spousta velkých hotelů, klasické turistické centrum.

Ostrov je ale poměrně malý, takže pokud si pronajmete auto, je lokalita ubytování vcelku nepodstatná, všude jste tak do 2 hodin autem.

My si pronajali za cenu kolem 15tis Kč na týden za kus dva domy s vlastním vyhřívaným bazénem(nastavitelné až do 32 stupňů 🙂 ), 3 ložnicemi, 3 koupelnami, velkou kuchyní, obývákem a zahradou s grilem – Mariposas Home Pool na okraji Puerto del Rosario. Pokud jste skupina alespoň 4 lidí a některý bude volný, mohu jedině doporučit, za tu cenu luxusní novostavby z roku 2018. Lokalita je trochu zvláštní, vedle obchoďáku a uprostřed ničeho, nicméně autem kousek od krásných pláží, centra města a prakticky uprostřed ostrova. K dispozici jsou i totožné domy bez bazénu – Mariposas Comfort 1 a Comfort 2

Půjčení auta

Po Fuerteventuře se prý dá vcelku dobře pohybovat i poměrně spolehlivou sítí autobusových linek, nicméně není nad svobodu pohybu s vlastním autem. Provoz je tu poměrně mírný a vcelku zvaldatelný pro průměrného středoevropského řidiče. Snad jen smysl blinkrů na ostrově moc lidí nepochopilo 🙂

Auto si objednejte také nejlépe ihned po objednání letenek. Naprostá většina rezervací na RentalCars jde zrušit bez sankcí den až dva předem, takže pokud by šli ceny dolu, není problém rezervaci zrušit a udělat znovu. My udělali tu chybu, že jsme čekali a auto, které stalé 2 měsíce před odletem kolem 7000 Kč za týden nás nakonec 3 týdny před odletem stálo téměř 15 000 Kč. Aut je poměrně málo a poptávka vysoká.

Nezapomeňte na základní tipy pro půjčení auta. Kreditka je na Kanárech nezbytná. Středně velké SUV od Hertz vyžadovalo blokaci 1080EUR na kreditce (pokud odmítnete plné krytí od půjčovny a vezmete výhodnější od RentalCars).

Plné pojištění pokrývající i poškození pneumatik doporučuji, na některá zajímavá místa vedou jen polní cesty se spoustou zrádných lávových kamínků. Vlastně jsem zde poprvé vyzkoušel fungování plného krytí od RentalCars, 150EUR za novou pneumatiku proplatili po nahlášení obratem bez vykrucování a to přesto, že jsme v rozporu s jejich pravidly využili nejbližší místní servis a něčekali na řešení od autopůjčovny.

Co dělat? Co vidět?

Fuerteventura je v podstatě poušť. Bez zavlažování tu neroste prakticky nic. Jezdí se sem hlavně kvůli nádherným plážím, dále pak surfaři za vlnami a kiteři za větrem. Přesto se tu najde i pár dalších zajímavostí a aktivit, i pokud nepatříte mezi plážové povaleče a nechcete se naučit jezdit na surfu.

Pláže

Krásné pláže najdete prakticky okolo celého ostrova. Kamenité, černé s hrubším lávovým pískem, ale i pláže s jemným žlutým pískem.

Z černých lávových pláží bych vybral např. Playa de Ajuí na západním pobřeží. Mimo slunění na pláži si můžete vyrazit na asi půlhodinovou procházku k sousedním jeskyním. Pokud sem dorazíte v odpoledních hodinách, rozhodně se vyplatí počkat si na západ slunce.

Z kamenitých pláží, nepříliš vhodných ke koupání, je poměrně oblíbená Popcorn beach na severním pobřeží. Vzhledem trochu připomíná popcorn, který má v názvu.

Zlatých písčitých pláží je na ostrově také celá řada. Za sebe bych vypíchl asi pláže okolo dun jižně pod Corralejem a pak rozhodně Playa de Cofete na jihu, kterou spousta průvodců řadí mezi nejhezčí na světě. K pláži Cofete vede z turistického střediska Morro Jable hliněno-kamenitá polní cesta přes krásnou vyhlídku Mirador de Cofete. Řada průvodců nedoporučuje jezdit po této cestě běžnými auty. Reálně je cesta úplně v pohodě, v ČR máme tisíce horších polních cest. Jen jeďte pomalu, užívejte si výhledy a snažte se vyhýbat kamenům. Některé autopůjčovny mají v podmínkách výluku z pojištění při jízdě po neasfaltových cestách. Pokud se přeci jen bojíte, z Morro Jable jezdí do Cofete pravidelně terénní autobusy.

Jeďte až ke vzdálenějsí lokalitě „Playa de Cofete“ pod vesnicí Cofete blízko hřbitova (na Googlu jsou dvě), viz odkaz výše. Na té bližší části jsou kameny a není moc vhodná ke koupání. Na Cofete pláži bývají obvykle celkem velké vlny – zažil jsem tak 1,5 až 2m – a v řadě průvodců se dočtete, že jsou zde zpětné proudy a koupání je nebezpečné. Opět z vastní zkušenosti, pokud rádi skáčete do vln a umíte plavat, s jistou mírou respektu k moři je koupání úplně v pohodě. Sem tam Vás vlna trochu pomuchlá, ale od toho jezdíme k moři, klidnou hladinu si můžete užít na spoustě jezer v ČR nebo v bazénu.

Hezkou plážovou vyhlídkovou trasu si můžete užít, když se vydáte od majáku El Toston po polní cestě okolo severního pobřeží směrem ke Corraleju. Mimo výše zmíněné popkornové pláže narazíte po cestě na spoustu fotogenických pláží i jiných výhledů.

Rybaření

Jakožto dlouholetý rybář jsem si nemohl odpustit alespoň kratší rybářskou výpravu. Na rozdíl třeba od Gran Canaria, kde můžete vyrazit i do horských jezer na kapry, pouštní Fuerteventura nabízí jen mořský rybolov. Po delším průzkumu možností mě nejvíce zaujala nabídka Ressaca Fishing. Nabídek na webu a třeba na TripAdvisoru najdete více, nicméně ty ostatní na mě působili tak, že mají rybolov spíše jako doplněk k různým turistickým výletům lodí. Pravidelné fotky pěkných úlovků na Facebooku mě přesvědčili, že Ressaca je správná volba.

Zpočátku byl trochu problém s komunikací, Agoney (rybář) na maily a zprávy na Facebooku moc nereagoval. nakonec se jako neschůdnější ukázala komunikace přes WhatsApp( +34 680 326 098 ), přesto byla průměrná doba reakce tak 3 až 5 dní, maňana 🙂 Doporučuji případně začít domlouvat tak měsíc předem.

Domluvili jsme se na bottom fishing a pro 5 lidí pronajali celou loď s průvodcem na 5 hodin za 300EUR. Nejdříve bylo potřeba nachytat nástražní ryby na takový bičík a kousky krevet kousek od pobřeží a pak se vyrazilo na volné moře. Nástražka se napíchne na háček a hodí volně tak 30m od lodě na asi 40m hloubce, ať si dělá co chce. Zhruba každých 5 – 10 min je potřeba nastražit novou rybu, protože jí barakudy poměrně rychle zlikvidují a jen někdy se u toho zachytí na háček.

Agoney nebyl zrovna upovídaný týpek, řekl bych že jsme z něj za celou dobu dostali asi 100 slov. Má tendenci dělat všchno mimo zdolání ryby za Vás, je potřeba se trochu vzepřít, aby jste si mohli napíchnout nástražku a nahodit sami. Nicméně věděl, co dělá a ačkoliv jsme se nedočkali takových úlovků, jako má na webu, skončili jsme alespoň s jedním urostlým tuňákem malým a dvěma menšími barakudami. Čerstvý tuňák na grilu byl vítaným zpestřením jidelníčku 🙂

Ve správnou roční dobu se dá na Kanárech vyrazit i na velké modré mečouny a jiné velké ryby. Ty se chytají trollingem – vláčením úmělých nástrah za lodí. Co jsem četl, většinou skončíte spíše s prázdnou. Bottom fishing na žívé rybky je na „oťukání“ mořského lovu podle mě lepší volba.

Pokud trpíte na mořskou nemoc, nebo nemáte s pobytem na lodi na moři moc zkušeností, obecně se doporučuje vzít si hodinu před vyplutím Kinedril, TravelGum nebo podobný přípravek proti nevolnosti.

Surfing / Kiteboarding / Paddle boarding

Tři oblíbené sporty na Fuerteventuře. Zejména pro surfaře a kitery nabízí tento větrný ostrov ideální podmínky. Najdete tu řadu půjčoven a škol nabízejích kurzy pro začátečníky i pokročilé. Hlavním centrem těchto sportů je Corralejo a okolí, kde najdete mimo jiné i českou školu surfu.

Severní Fuerteventura nabízí řadu spotů pro surfng a kiting, od malých vln pro začátečníky, až po větší rychlé vlny pro pokročilé. Spoty jsou na východním, severním i západním pobřeží ostrova, takže je možné vyrazit na moře prakticky kdykoliv nezávisle na aktuálním směru větru.

Další aktivity

Restaurace

Za celý pobyt se mi ani jednou nestalo, že bych byl s jídlem nespokojený – vybírejte podle hodnocení na Google mapách a kde je nad 4 hvězdy při alespoň pár desítkách hodnocení zpravidla neuděláte chybu. Extra bych ale rád vypíchl podnik Taverna-Grill v Betancurii ve střední části ostrova. Je to takový částečně zastřešený zahradní podnik v historickém centru města, zvenku vypadající trochu jako typická turistická past ve stylu některých „restaurací“ v centru Prahy. Čekačka na jídlo byla trochu delší, tak cca hodinku. Chvíli po našem usazení se tady vytvořila menší fronta na stoly -zřejmě znamení dobré kuchyně. Místní Entrecote steak bych zařadil určitě k tomu nejlepšímu co jsem letos jedl a i ostatní jidla vypadala výborně. Ceny za hlavní jídlo od 10EUR (ten Entrecote(odhadem tak 300g) byl včetně brambor a hromady zeleniny za 17,5EUR)

Na severozápadě ostrova v Los Lagos na Playa Chica je příjemný plážový bar Torino s poměrně širokou nabídkou čerstvých ryb a darů moře. Za mě výborné jídlo za přiměřenou cenu s krásným výhledem na pláž a moře. Byla tu i menší fronta na stůl, ale po usazení byla obsluha překvapivě rychlá.

Další „body zájmu“

Z aktivit, které jsme nezvládli zorganizovat se nabízí třeba půjčení čtyřkolek či bugyn. Pouštní charakter ostrova k jízdě na čtyřkolce mimo silnice přío vybízí. Před pár lety v Maroku byla jízda v saharských dunách jeden z mých top zážitků. Nicméně na Fuerteventuře bylo vše beznadějně vyprodané na dva týdny dopředu, pokud si tedy chcete dopřát tento zážitek, doporučuji objednat pár týdnů předem.

Dále už jen vypíšu se stručným popisem body zájmu, které si podle mě zaslouží alespoň krátkou návštěvu. Rozhodně tu nevypíši vše, ani z toho co jsme navštívili, vybírám to, co pro mě bylo zajímavé Nejlépe když spolujezdec při cestě autem pátrá v Google mapách po dalších atrakcích po Vaší trase, které Vás zaujmou.

La Oliva bývalá v 19.století hlavním městem ostrova. Nachází se v severní části ostrova ve vnitrozemí. Tady mě vcelku zaujala aloe vera farma s výstavou(vstup s výkladem zdarma, na prodej kosmetika) Kousek severně od města najdete fotogenické větrné mlýny, téměř v holandském stylu. Ve městě najdete ještě kostel a další památky.

Na západním pobřeží v jížní polovině ostrova můžete vyjet klikatou silničkou k majáku Entallada Lighthouse. Je odtud je hezký výhled do údolí okolo a na oceán.

Na ostorvě je řada sopek, ne které můžete vyšplhat a nejsou přiliš vysoké. Na tůry jsme neměli moc času, ale do jednoho kráteru jsme nahlédli. Volcanes de Bayuyo je hned u polní cestu a z jedné strany je hora otevřená, takže ani nemusíte moc šplhat nahoru – ale můžete.

Cestou po západním pobřeží pak stojí za kratší zastávku Piscina Natural pár kilometrů jižně od letiště. Jde o jakýsi přírodní bazének ve skále s mořskou vodou, který občas doplní větší vlna. Dolů do bazénku jsme nešli, bylo tam už tak dost lidí, ale předpokládám, že voda bude o dost teplejší, než přímo v oceánu.

Ještě kousek na jih je na pobřeží muzeum soli. Dovnitř jsme nešli, nciméně venkovní expozice je přístupná zdarma a je poměrně zajímavá. Mimo nadrží na odpařovaní a obřích hromad soli je tu jako bonusová atrakce vystavená kostra velryby.

Zajímavých míst jsem navštívili určitě více, nicméně pro účely tohoto článku jsem chtěl vybrat to, co mi přišlo nejzajímavější, nikoliv vypsat úplně vše. S Google mapami si při jízdě autem určitě najdete i další atrakce, které zaujmou Vás.

Alkohol, cigarety, marihuana

Příznivce marihuany potěší tolerance této měkké drogy napříč Kanárskými ostrovy. Stačí si najít svůj Cannabis Social Club, zaplatit poplatek za členství (od 10 do 50 EUR) a můžete vybírat obvykle z cca 10 – 15 druhů marihuany a hašiše. Třeba Alien klub v Puerto del Rosario nabízí členství za 10EUR a kvalitní trávu od 6 do cca 9 EUR za gram. Vezmeme-li v potaz místní teplé podnebí, krásné pláže, možnosti vyžití a k tomu lepší „modely“ za nižší ceny (a obecně nížsí ceny všeho od ubytování až po alkohol) , mohou být Kanáry důstojným konkurentem Amsterdamu..i když jsou tedy o pár hodin letu dále. Tráva by se měla konzumovat v klubu a nebo v soukromí, kouření na veřejnosti legální není.

Kanárské ostrovy nabízejí v důsledku nějakých daňových vyjímek poměrně levný alkohol a cigarety (v době psaní článku cigarety Camel za cca 3,5EUR, slušný třtinový rum od 5EUR za litr, dobrý rum pak tak od 7EUR za 0,7l). Přitom jsou součásti EU a Schengenského prostoru, z čehož plynou poměrně vysoké limity pro dovoz – v době psaní článku až 10l lihovin a 4 kartóny cigaret. Pokud tedy máte k letence přikoupené odbavené zavazadlo (obvykle lze odbavit na požádání na přepážce i příruční kufr), můžete se vcelku předzásobit místním dobrým a levným rumem, kuřáci pak mohou nějakou tisícikorunu po návratu ušetřit.

Závěr

Ač je Fuerteventura víceméně pouštní ostrov, myslím si že za týdenní či 14 denní návštěvu určitě stojí, zejména při letošních cenách přímých letů od SmartWings a EuroWings. V příjemném teplém podnebí si téměř každý najde nějaký program, kterým se zabaví.