Hong Kong jako speciální správní oblast nespadá pod velký čínský firewall a fungují tu tak všechny služby od Google, Facebooku atd. jak jste zvyklí doma.
Update duben 2023
Po třech a půl letech činského šílenství kolem Covidu jsem se zase dostal do Hong Kongu a v oblasti SIM karet došlo bohužel k nepříjemným změnám. Text níže zatím ponechám, kdyby se ukázalo, že jde jen o nějaký dočasný výpadek.
Obchody 7Eleven ani podobné večerky z nějakého důvodu SIM karty neprodávají. SIM tak už nekopupíte komfortně přímo na letišti, ale musíte se nejprve nějak dostat do města.
S požadavkem na předplacenou SIM jsme nepochodili ani ve značkových prodejnách operátorů Unicom a CSL. Úspešní jsme byly až v prodejně operátora China Mobile HK, kde mají stále v nabídce poměrně širokou škálu karet – jak lokálních pro Hong Kong, tak „crossborder SIM“ pro cesty do Číny či Macau. Např. my jsme vzali crossborder SIM pro možnost použití i v Číně za 108HKD s 2GB dat na 30 dní a nějakým kreditem na volání – na kartě v Číně normálně funguje Google, Facebook apod. SIM určené jen pro HongKong nabízí logicky více dat za méně peněz.
SIM karta se musí registrovat na majitele, není to nic složitého. Udělají to za Vás buď v prodejně, nebo to jde udělat onlione nahráním pasu přes web operátora. Na jeden pas je možno registrovat max 10 SIM.
Za úvahu tak nyní stojí možnost pořízení SIM karty před cestou. Ať už mezinárodní fyzickou SIM od Surfroamu, nebo pokud Vás telefon podporuje eSIM, tak nějakou z eSIM pro Hong Kong, Čínu či jižní Asii z nabídky Airalo. Tyto SIM sice neumožňují běžné volání, ale data budete mít již od letiště a volat můžete přes WhatsApp/Viber apod.
Původní informace platné dříve
Pokud se nechystáte nikam do „mainland China“, kupte si ideálně hned na letišti v Seven Eleven lokální SIMku s daty (nebo pak kdekoliv ve městě). V nabídce jsou SIMky „pro místní“ a „pro turisty“. Mě tak nějak přijdou výhodnější ty „pro místní“ 🙂 Moje oblíbená je tato od CSL:
Celkový přehled toho, co 7Eleven nabízí je zde. Obvykle nemají skladem všechny. Vás zajímá „For inbound visitors“ nebo „For local residents“. Pokud chcete nastudovat nabízené tarify podorbněji, tak pak zde.
Pokud Vaše cesta povede dále do Číny (mimo Macau), za zvážení stojí pořízení tzv. „Cross border SIM card“. Nabízí jí operátor Unicom.
Volání a data z této SIM jsou poněkud dražší, než z běžné místni HK SIM – asi 0,45HKD za minutu příchozího i odchozího hovoru a 68HKD za 500MB dat. Podstatnou výhodou ale je, že i při pobytu v Číně na ní fungují služby Google, Facebook atd. A takové Google Mapy jsou v Číně k nezaplacení.
Pokud budete v HK déle, nebo jste náročnější na data, stojí za zvážení, zda si nekoupit lokální HK SIM pro Hong Kong a pro následný pobyt v Číně pořídit tu „Cross border“. Dostupnost Google v Číně jde řešit i jinak, i když také ne zdarma, o tom ale více v článku o Číně.
V každém případě se nebojte obejít poplatky za roaming podle mého návodu.