Jak na nákup letenky

Podnětem k cestě může být nabídka akční letenky, nebo prostě to, že se chcete někam konkrétně podívat. U mě to většinou začíná akční nabídkou letenky – chci se podívat na co nejvíce míst a na pořadí mi až tak moc nezáleží, beru to co je zrovna výhodné.

Akční letenky

Objevují se poměrně náhodně během roku. Často jde o akci letecké společnosti, někdy jde o chybu tarifu, která vznikne nějak v systému aerolinky.

V každém případě je potřeba jednat rychle – většina těch nejlepších akcí i chyb se vyprodá během několika hodin, někdy je to i otázka minut. Obvykle jse o termíny vzdálené několik měsíců, takže není až takový problém koupit letenku a až pak si zařídit dovolenou na daný termín.

Horší je to s koordinací nákupu pro více lidí, kdy Vám to musí všichni odsouhlasit. V tomto jsem se skupinou známých dospěl k tomu, že máme na Viberu vytvořenou cestovatelskou skupinu. Když někdo najde nějakou akci a myslí to vázně, nasdílí ji ostatním a dá deadline na příhlašku a podmínku „pokud jedou alespoň 3 další, jedu“. A když to vyjde, tak rychle rezervovat – věříme si, takže to organizátor zaplatí za všechny a pak to od nich vybere.

Z akčních letenek se mi podařilo v posledních letech ulovit např. Tokio z Prahy s Turkish Airlines za 4900 Kč, Washington z Prahy s Condorem za 7500 Kč nebo letošní Hanoj z Mnichova za 8000 Kč s China Airlines.

Pokud jde o chybný tarif, často se stane, že aerolinka letenky zpětně stornuje. Proto alespoň měsíc po takovém nákupu nerezervujte a nekupujte nevratné služby – ubytování, cestovní pojištění, návazné lety a jízdenky.. A ideální sledujte diskuzi pod danou akcí, kde se většinou živě diskutuje o tom, komu letenku stornovali, komu potvrdili nebo komu nabídli nějakou kompenzaci.

Portálů, které se zaměřují na vyhledávání akčních a chybných leteckých tarifů je celá řada. Protože chcete asi odlétat ze středoevropských letišť (Praha, Berlín, Drážďany, Mnichov, Brno, Bratislava, Vídeň), má smysl sledovat hlavně ty české. Osobně sleduji:

CestujLevně.com – solidní portál, který zobrazuje jen ty lepší akce a poměrně poctivě upozorňuje na možné komplikace spojené s danou cestou

Honzovy letenky – Zveřejňuje poměrně hodne akcí, občas i ne tak výhodné. Ale když člověk prochází s chladnou hlavou, zajímavou nabídku jde najít také celkem často

Zaleť si -Sem tam se dá najít zajímavá nabídka

Výše uvedené weby můžete sledovat třeba na Facebooku, nebo si od nich nechávat posílat newsletter mailem, aby Vám akce neutekly – někdy jde opravdu o minuty mezi úspěšně koupenou letenkou a vyprodanou akcí.

Letenky do konkrétní destinace

Pokud míříte v konkrétním termínu do konkrétní destinace, ať už z pracovních důvodů nebo proto, že tam zkrátka chcete, nezbude Vám než si vybrat z nabídky aerolinek a zpravidla zaplatit za cestu o dost více.

Pokud se Vám cena zdá příliš vysoká, zvažte hledat spojení nejen z nejbližšího, ale i z dalších okolních letišť, na která se dá také vcelku pohodlně dojet – podle toho, kde bydlíte přichází v úvahu třeba Praha, Brno, Bratislava, Vídeň, Drážďany, Lipsko, Berlín, Mnichov, Katovice nebo Vratislav.

Běžné letecké společnosti

Osobně nejraději hledám letenky přes SkyScanner. Je to vyhledávač letenek od různých zprostředkovatelů a pokud jde o letenky se všemi lety od jedné letecké společnosti, obvykle ukáže i přímo její nabídku.

Poměrně dobrý nástroj fungující trochu podobně jako SkyScanner na hledání letenek je i Google Flights.

Při výběru zprostředkovatele je třeba zvážit několik věcí:

-někteří prodejci letenek nemají nejlepší pověst ohledně servisu. Třeba GotoGate nebo Tripair jsou po internetu dost pomlouvaní, že někoho neupozornili na změnu letu apod. V případě nějaké chyby se také prý obvykle čeká dlouho na vrácení peněz. Sám jsem přes Gotogate několik letenek koupil a vždy jsem odletěl bez problému – pravda, že jsem nikdy neřešil nic nestandartního, jako změna doby letu apod.

-počítejte s tím, že pokud nakoupíte letenky u zahraničního prodejce, nebudete mít nejspíš k dispozici technickou podporu v češtině.

-ty nejlevnější ceny, co Skyscanner najde, mají obvykle nějaký háček. Zcela standartně Vám během rezervace budou nutit předražené pojištění a další služby. Kupujte jen letenku, zbytek seženete jinde levněji. Obvyklý trik také bývá poplatek za platbu ve výši několika stovek. Ten se vztahuje na všechny druhy plateb, kromě jedné (např. pouze karta VISA nebo naopak pouze MasterCard)

-pozor na to, jakou povolenou váhu zavazadel máte v dané ceně

U běžných aerolinek lze obvykle volit ze zbývajících neprodaných sedaček zdarma během online checkinu. Pokud tedy nemáte více specifický požadavek, než ulička/okno, podle mě nemá smysl připlácet za volbu místa při nákupu letenky.

Chybu může udělat kterýkoliv prodejce. Proto je určitě dobrý nápad si týden nebo dva před odletem stav své rezervace zkontrolovat. Podle toho, u koho jste si letenku koupili, bude registrovaná buď v GDS Amadeus, nebo GDS Galileo. Zadáním šestimístného rezervačního kódu spolu s příjmením jednoho cestujícího ověříte stav letenky:

-Galileo – ViewTrip např. kralovna.cz, letenky.cz, superletuska.cz, pelikan.cz

-Amadeus – CheckMyTrip např. letuska.cz, expedia.com, opodo.com, ebookers.com,tripsta.cz, gotogate.com

Nízkonákladové aerolinky

Dnes běžná volba pro cesty na kratší vzdálenosti, jako je Evropa a třeba Blízký Východ. Některé společnosti operují i lety na větši vzdálenost – z Prahy např. FlyDubai do Dubaje a dále především do jihovýchodní Asie, z Berlína lítá do jihovýchodní Asie FlyScoot

Po Evropě je nízkonákladovek poměrně dost. RyanAir, EasyJet, Wizz Air, EuroWings a desítky dalších. Celkem pěkně zpracovanou mapu low cost spojení po Evropě najdete na Honzových letenkách. Asi nemusí být vždy zcela aktuální, ale pro přehled při hledání cesty postačí.

U nízkonákladovek počítejte s poměrně malým komfortem (za mě asi „vede“ RyanAir s nesklopitelnými sedačkami, na kterých nění ani kapsa na odložení drobností), placeným občerstvením a v základní ceně jen s malým zavazadlem (pravidla pro zavazadla jsou navíc u každé aerolinky jiná), volba sedačky je jen za poplatek atd.

Letíte-li na delší vzdálenost a plánujete jíst, bývá výhodnější objendat si jídlo před odletem – obvykle nutné alespoň 24 – 48 hodin předem.

Každá nízkonákladovka má ještě své speciality, třeba Ryanair schválně rozsazuje cestující z jedné rezervace náhodně po letadle, aby zvýšil poptávku po placené volbě sedačky. Výsledkem je ale obvykle spíše jakási výměnná burza míst v letadle před startem 🙂

Někde jsem četl jak tuto politiku Ryanairu „hacknout“. Osobně jsem to nezkoušel a uvádím spíše jako zajímavost, co všechno dokážou lidi vymyslet. Zjednodušeně to spočívalo v tom, začít s online checkinem co nejpozději, před samotným checkinem začít dělat rezervaci na co nejvíce letenek na daný let a během ní vybrat pokud možno všechny sedačky, které nechcete. Systém je pak údajně drží pár minut bloknuté a v tu chvíli uděléte svůj checkin, který by Vám měl přiřadit poslední volná místa.

Nízkonákladové aerolinky se vyznačují tím, že jejich obvykle nenajdete ve vyhledávačích letenek, protože nechtějí prodejcům vyplácet provize. Nejlépe tedy kouknout na Honzovu mapu výše a pak holedat přímo na webu dané letecké společnosti.